Çamyuva Kemer Antalya

KEMER ÇAMYUVA ULUPINAR 2011 003

26 Haziran 2011 Pazar,  Çamyuva Kemer…

1999 Yılında, bir rastlantı sonucunda Antalya Kemer Çamyuva’ya yolumuz düşmüş; buradaki tatil köylerini gezmiş ve devre mülk satışı yapanlar içinde, Simena Villalarını beğenerek satın almıştık. 

Yanılmamıştık. Denizin ve gökyüzünün mavisinden çam yeşiline, çiçek renklerinden parlak güneş sarısına dek tüm renkleri bünyesinde bulunduran Çamyuva ender bulunan tatil beldelerinden biriydi.

Yaklaşık 20 yıldır; eşimle ben, bazen de eşimin annesi, kardeşleri, bazen de çok yakın dostlarla, tatilimizin bir bölümünü burada geçirdik. Geçirmeye de devam ediyoruz. 

Ankara’dan gelmiştik bir hafta kalmak üzere…Doğanın kalbinde modern bir tatil yapmak isteyenlerin, Cennetin dünyadaki yansımalarından biri olan Antalya Çamyuva tam da aradıkları bir yerdir. Bizim için de öyle olmuştu.

Kemer İlçe merkezine 13 km. Antalya merkezine 55 km uzaklıkta bulunan Çamyuva; nadide kumsalı ve denize nispet yaparcasına tepeden bakan Olympos Dağı cennet mekanlarından biridir. Haziran ayının ortalarına kadar kumsallarının üzerinde güneşlenip terlerken,  Olympos Dağının başındaki bembeyaz bulutlara bakıp kışın serinliğini de yüreğimizin kuytu bir köşesinde hissedersiniz.

Sırtımızda güneşin sıcaklığı, ayaklarınızda denizin sarhoşluğu, yüreğinizde Olympos’un serinliği ile bambaşka düşlere dalar gidersiniz Kemer Çamyuva’da.

Çamyuva için daha neler söylenebilir. Sokağındaki köpeğine, bahçesinde, parkında oynayan çocuklarına, bin bir çeşit ağacına, çiçeğine, portakal çiçeği kokan sokaklarına, kuşuna, toprağına, taşına soluduğumuz  tertemiz ve masmavi  havasına, candan gülen insanına tutkun olmamak elde değil. Kısacası Çamyuva’yı tanımak, Çamyuva’da yaşamak bir sevdadır.   Bu sevdayı mümkün olduğunca yaşamak amacıyla, Çamyuva’ya gelmek için hiçbir fırsatı kaçırmıyoruz.

1980’lerin başına kadar ufak bir köyken, 1980 sonrası  turizm teşviki ile sahil kıyılarına birçok  tatil köyü yapılmış ve Türkiye’nin önemli tatil beldelerinden biri durumuna gelmiştir.Mayıs ile Kasım ayları arasında, iğne atsan yere düşmez deyiminin geçerli olduğu bir kalabalığa sahiptir Çamyuva. Süper lüks diyebileceğimiz konaklama tesisleri ya da oteller, her şey dahil sistemini uygulamaktadır.Bu nedenle, tatilciler otellerden pek ayrılmamakla birlikte, kumanyalar hazırlandığı takdirde; Pamukkale, Kekova gibi ören yerlerine de günü birlik  turlar düzenlenmektedir.

Çamyuva beldesi,Antalya’nın güney batısında, yurdumuzun güneyinde ve Akdeniz Bölgesindedir. Doğusunda Akdeniz, güneyinde Phaselis antik kentiyle Tekirova Beldesi bulunmaktadır. Beldenin yüz ölçümü 2.000 km2.dir. Çamyuva Beldesi, Nüfusu 10.000 civarında olup, yaz sezonunda 30.000’i bulmaktadır.  Her yıl gitmek için can attığımız Çamyuva; parlak güneşi, yılın sekiz ayında denizden yararlanmaya olanak veren iklimi, çevreyi saran dağları, doğal güzelliği, antik izleri ile ünlüdür.tısında Tahtalı dağı, güneyinde Ağva deresi bulunmakta olup, bu dere Kemer ile sınırını teşkil etmektedir.

Her sabah olduğu gibi bu sabah da aile bireylerinden kimse uyanmadan Çamyuva sokaklarında ve sahilinde yürümek istedim. Sokaklarında ve sitelerle otellerin açık alanlarında gök kuşağının bütün renklerini içeren çiçeklerle karşılaştım. Yaşama sevincim arttı.

Çamyuva kemer (35)Çamyuva kemer (2)

Share Button
4278 cevaplar

Yorumlar kapalı.