Olympos’un eteklerindeki Kemer Çamyuva

2 Eylül 2013, Çamyuva Kemer…

Kemer Çamyuva’da, denizde sırtüstü yüzerken, ne zaman kıyıya baksam Tahtalı Dağları ile zirvedeki teleferik istasyonunu görüyor, Homeros’un İlyada ve Odissa adlı yapıtı, Yunanistan ile birlikte Tanrılar tanrısı Zeus ve Olympos karşıma çıkıyor. 

Beydağları Milli Parkının Tahtalı Dağında ki  Olympos’ta; Zeus karısı Hera ve geniş hanedanlığına ait tanrı ve yarı tanrının hüküm sürdürdüğü bir sarayın bulunduğuna dair tarihi inanç ve anlatımlar okumuştum.

Tahtalı Dağının zirvesinde güçlü fırtına cepheleri ve ürkütücü yıldırımlar ile sergilenen muazzam bir doğa olayına tanıklık  edenlerin, eski çağ insanları ile empati kurması çok doğaldır. Ben de zihnimde tüm tanrıların babası olan Zeus’un sinirli ve hoşnutsuz halini yıldırımlar salarak bildirmesini hayal etmiştim sırt üstü yüzerken.

Zeus’un kudretli kardeşi Deniz Tanrısı Poseidon’un burada da hüküm sürdüğü, deniz ve yeryüzü güçlerinin hakimi olduğunu okumuştum.

Çamyuva Kemer antalya

Tahtalı Dağı ve Olympos… 2365 metre yüksekliği ile Türkiye’nin denize yakın en yüksek dağı Tahtalı, antik çağda Tanrılar Dağı’ydı. Mitolojide ”Olympos” olarak adlandırılan bu muhteşem dağ, Beydağları Milli Parkı’nın en yüksek dağıdır. Antalya ile Finike arasında, tahtına kurulmuş tanrısal bir kral gibi Akdeniz’i gözetlemekte ve kollamaktadır.

Çamyuva Kemer antalya

“Olympos” kelimesinin eski Yunanca ‘da “Ulu Dağ” anlamına geldiğine inanılmaktadır.  Dünya üzerinde yirmiden fazla dağ ve tepe bu adı taşımaktadır. Bazılarının yakınlarındaki kasaba ve şehirler de bu adı almıştır. Bu tepelerin en ünlüsü, Yunanistan’ın kuzey doğusunda bulunan, eski Yunan tanrılarının evi sayılan, Thessalian tepesidir.

Tırmanış, yürüyüş gibi sporların da yapıldığı Kemer Çamyuva ‘daki Olympos Dağı kampçıların da uğrak yerleri arasında yer almaktadır. Bol oksijeni ile rahatlatıcı olan havası adeta tabiatla tedavi edecek düzeydedir. Muhteşem manzarası ve doğal güzellikleri ile insanı büyüleyen Olympos Dağı görülmeye değecek en önemli yerlerden biridir.

Diğer taraftan, kampçı ve dağcı yönünüz yoksa teleferiği tercih etmelisiniz. Dünyanın en uzun teleferiği olan ”Olympos Teleferik” ile 10 dakikada dağın zirvesine ulaşırsınız. Onun denize yakınlığı, kendisini denizciler için uzaktan görülebilir kılmaktadır.

Dağın zirvesi kasım ayından, bazen, haziran ayına kadar kar ve buzla kaplıdır. İlkbaharda Sahra rüzgârlarının tozlarıyla kırmızı kahverengine dönüşür. Tahtalının ana doruğu çok geniş değil. Üstelik hemen her türlü hava akımına açık… Hava koşulları ne olursa olsun ayrıcalıklı haller dışında bir bulut tabakasının dağı çevrelediği görülecektir. Yazları bulutlar dolayısıyla sıkça görünmez olur.

Denize yakınlığından olsa gerek, en güneşli günlerde başka dağların etrafında bulut bulunmaz, fakat Tahtalının çevresinde bulunur. Dağa tırmananların gözlemlerine göre, yaklaşık 1900 metre yükseklikte bitkisiz bölge başlar. Bütün bunlara rağmen, Olympos tanrısal bir dağdan fazla özelliklere sahiptir. Eşsiz hayvan varlığı olarak bilinen fauna ve bitki varlığı olarak bilinen florası ile serüven dolu ismini taşıdığı ” Olympos, Beydağları Milli Parkı” bütün cennetsel özellikleri kendinde toplar.

Zengin biyolojik çeşitlilik, epik ve jeomorfolojik oluşumlar parkın görülmeye değer doğal ve jeolojik güzellikleridir. Göynük Kanyonu, Kesme Boğazı, Beldibi Kanyonu ve cadı kazanları bunlar arasında sayılabilir. Deniz seviyesinden itibaren 2365 metrelik yükselti farklılığı, Milli Parka, değişik bakı özelliği ile zengin biyolojik çeşitlilik kazandırır.

Akdeniz Bölgesi’nin bütün iklim tipinin bitki topluluklarını sergileyen bitki örtüsü, deniz kıyısında kızılçamlar ile başlar, yükseldikçe karaçam ve 1000 metrenin üstünde ardıç, sedir ağaçları görülür. Park sınırları içinde 865’ e yakın bitki türü ve bunların içinde de 25 adedi bölge endemik bitkilerinden olup sadece bu bölgede yetişmektedir. Milli Parkta yaban keçisi, şah kartal, vaşak, karakulak, kurt gibi ender memeli türlerin yanı sıra Türkiye’de bulunan 465 kuş türünün 72 adedi bu bölgede barınmaktadır. Ayrıca burada 3 tür endemik kelebek yer almaktadır.

Antik Çağ’daki adı ”Olympos” olan en yüksek dağımızın Tahtalı olması da ilginçtir. Bu dağ ve yamaçları, göçmen kuşlardan olan ”dağ güvercinleri” için konaklama yeri olarak biliniyor. Kuzeyden, kalabalık sürüler halinde gelen dağ güvercinlerinin en sevdikleri ve dinlendikleri yerdir Olympos’un etekleri. Dağ güvercinleri, yerli halk tarafından ”Tahtalı” olarak bilindiğinden, dağın eteklerinde kurulan yerleşim yerlerinden bazıları da tahtalı olarak bilinmektedir. Mitolojideki Olympos Dağı olmuş böylelikle Tahtalı Dağı.

Dağın eteklerindeki Antik Olympos Kenti Helenistik Devrinde kurulmuştur. Hamam, Agora, Mabet Kapısı, Tiyatro günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Olympos Antik Kenti adını, Olympos Dağı olarak bilinen Tahtalı dağından alır. Tahtalı Dağı şehrin 10 km kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Yanartaş adıyla bilinen, hiç sönmeyen ateşi barındırır.

Şehrin yakınlarındaki Olympos Dağı’nda tabii gaz çıkışı ve hiç sönmeyen alevler vardır. Bu alevler günümüzde de sürekli yanmaktadır. Çıralı ya da Yanartaş olarak da bilinen bu çevre Homeros’un İlyada’sına da konu olmuş ve yine bir rivayete göre tarihte ilk olimpiyat meşalesinin, söz konusu Yanartaş mevkiinden yakıldığı efsaneler arasındadır. Kentte inşa edilen geniş spor alanları ve gerçekleştirilen atletizm oyunları bu efsaneye dayanak oluşturmaktadır.  

I

Olympos, antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehrin temelleri eski Helenistik dönemde, MÖ. 300 civarında inşa edilmiştir. Büyük İskender’in fetihlerine ilk başladığı yıllarda kış aylarını, Olympos’a komşu bir liman şehri olan Phaselis’te geçirdiği bilinmektedir.

Yakınında bulunan Faselis’ten kısa bir süre sonra kurulan Olympos, bu şehir ile çağdaş olup, yine Likya Federasyonuna bağlı bir antik kenttir. Bu şehrin hâkim ekonomik faaliyeti de yine Faselis gibi deniz ticareti idi. Roma devrinde gelişip zenginleşerek son derece canlı bir ticaret merkezi olan Olympos, M.S. 129 yılında İmparator Hadrian’ın şehri ziyareti sonrası bir dönem Hadrianopolis olarak adlandırılan da daha çok Olympos ismi ile tanınmıştır.

Çamyuva Kemer antalya

Olympos, bir ören yeri ve milli park olduğundan, imara açılmamış ve büyük bir turistik merkez olması yasalarla engellenmiştir. Böylelikle bölgenin doğal yapısı korunmuş ve Olympos tüm ziyaretçilerin hoşça vakit geçirdikleri benzersiz bir doğal cennet haline gelmiştir. Antik şehir en son olarak doğa tarafından fethedilmiştir. Şehri gezmek için ormanın içerisinden, vahşi hayatı görerek, çam ve defne ağaçlarının kokusunu duyarak maceralı bir yolculuk yapmanız gerekir. Yaz aylarında büyük deniz kaplumbağaları geceleri yumurtalarını bırakmak için Olympos-Çıralı sahiline gelirler.

Share Button
3166 cevaplar

Yorumlar kapalı.