Kaz Dağları Eteklerinde Bir Oksijen Cenneti Güre

Ölümlü olan insanların düşlerinde, ölümsüz olduğuna inanılan kurmaca Tanrı ve Tanrılar her zaman yücedir. Yüce yerlerde, yükseklerde yaşamışlardır antik Yunan Tanrıları…

Üç bin metreyi bulan yüksekliğiyle Yunanistan’ın en yüksek noktası olan Olympos Dağı, Yunan mitolojisinin, başta ZEUS olmak üzere, en haşmetli tanrılarının yuvası olmuştur. Varlıklarını da Homeros’un ünlü destanında bulmuşlardır.

Azra Erhat’ın deyimiyle İlyada ve Odysseia, Antik Çağdan bu yana Batı edebiyatını da derinden etkilemiş, modern dillere sayısız çevirileri yapılmış eski Yunan’ın en büyük destanıdır. Bu destanın asıl değeri, tanrılar ve kahramanlık serüvenleriyle ilgili yüceltici anlatımdan sıyrıldığı bazı bölümlerinde derin İnsanî duyguları da işleyen şiirsel dilinden gelmektedir.

İda sözcükleriyle ilk kez, 1958-61 yılları arasında İvriz İlköğretmen okulunda, okul kütüphanesinden aldığım Homeros’un İlyada ve Odysseia adlı eserinde rastlamıştım. Sonraki yıllarda da rahmetli Yaşar Kemal’in” Bir Ada Hikâyesi” üçlemesinde okumuştum. İda’nın Kaz Dağlarının antik adı olduğunu da Bir Ada Üçlemesi hikâyesinden öğrenmiştim.

Çanakkale’den bir kaptıkaçtıya binersiniz. Kentten çıkıp biraz yükseldiniz mi, boğaz rüzgârı püfür püfür eser. Bir yanınız deniz, bir yanınız çamlık, zeytinlik: alabildiğine maviler, yeşiller, sarılar, kümeler halinde kırmızı gelincikler. İçiniz bir hoş olur, çünkü bu toprak başka toprak, kahramanlık destanları anlatılır size karış karış. Yüzyılları birbirine katmış da hep doğu ile batı arasında kavgaya, dövüşe sahne olmuş bu toprak.

Kaz Dağları’nın kuzeyinde Çanakkale ve Balıkesir illeri, güney eteklerindeki Güre, Pınarbaşı ve Kazdağı Millî Parkı bölgenin iyi bilinen yerleridir.

Kaz Dağları

 

3 Aralık 2016 Cumartesi…

Yine yol görünmüştü bize. Bu kez yolculuk Kaz Dağları eteklerindeki Güre’ye. Eşim RCI sisteminin bize Kaz Dağları eteklerinde bulunan Hattuşa Astyra Termalde bir haftalık tatil ayarladığını söyleyince, ikiletmeden gidelim dedim. Dedim çünkü birden zaman tünelinde 58 yıl öncesine, 1958-61 yıllarına, İvriz İlköğretmen Okulu’na gittim.

İda sözcükleriyle ilk kez, 1958-61 yılları arasında İvriz İlköğretmen okulunda, okul kütüphanesinden aldığım Homeros’un İlyada ve Odysseia adlı eserinde rastlamıştım. Sonraki yıllarda da rahmetli Yaşar Kemal’in ”Bir Ada Hikâyesi” üçlemesinde okumuştum. İda’nın Kaz Dağlarının antik adı olduğunu da Bir Ada Üçlemesi hikâyesinden öğrenmiştim.

Sabah saat 08,30’da başlayan yolculuğumuz Tekirdağ üzerinden Lâpseki Gelibolu Feribotu ile Lâpseki’ye sonra da Çanakkale’ye ulaşmıştık.  Saat 15,30’da Altınoluk sınırlarına girmiştik. Dünyanın en fazla oksijen üreten ikinci bölgesi olan Kazdağları eteklerindeydik.

Güre Edremit

Altınoluk’tan geçerken berrak bir denizi kucaklayan Kaz dağlarına baktım. Asırlık ve gizemli ağaçlar ve dünyanın en büyük oksijen deposu İda… Kaz Dağları’ndan denize ulaşan ırmak artık susuzdu… İda’nın doruklarında Antik Çağın efsanelerinin kahramanları ile bulutlarda Zeus’un uzun saçları da yoktu artık…

Saat 16,00 civarında Güre’deki termal tesislerine giriş yapmıştık. Kazdağları’nın güney eteğinde bulunan Güre; temiz havası, şifalı suları, mimari dokusu ile şirin bir sahil beldesi. Milli Park statüsündeki Kazdağları’nın koruma altındaki zeytin ağaçları arasında sağlık, dağ ve deniz turizminin birlikte yaşandığı bir yer. Zengin ve bonkör doğası, yılın her mevsimi şifalı kaplıca sularıyla alternatif turizme imkân sağlıyordu.

Güre, kaplıcalarıyla ünlü. Bir zamanlar aşk tanrıçası Afrodit’in bu sularda yıkandığına inanılıyor yerli ve yabancı turistlerce. Kaplıcalardan banyo ve çamur kürleri şeklinde yararlanıyorlar. Radyoaktif özelliğinin olduğu söylenen kaplıca sularının sıcaklığı 64 derece. Belçikalı ve Türk uzmanlarca hazırlanan analiz raporlarına göre potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve alüminyum barındırıyormuş.
Bazı kaplıcaların orijinal bölümleri ilkçağ Roma hamamı özellikleri taşıyor. Mimari süslemeleri, sütunları ile ilgi çekici bir yapı. Günümüze dek gelen mermer kabartmalardan, antik çağdan beri kullanıldığı anlaşılıyor. Yöredeki antik Astyra kentinin halkı tarafından sıcak su kaynağı olarak kullanıldığı biliniyor. 

Güre Yunan mitolojisinde pek çok efsaneye ev sahipliği yapmıştır. Herodot İlyada’sında belirttiği gibi “Bin Pınarlı İda”… Truva savaşlarına neden olan Paris’in büyüdüğü, Afrodit’in ilk kez âşık olduğu ve güzelliğinin taçlandırıldığı, üç büyük tanrıça arasında geçen dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer…

Kazdağları Güre Edremit

Kaz Dağı veya İda Dağı; güzelliği ve görkemiyle bugün olduğu gibi Antik Çağ insanlarını da etkilemiş olmalıydı. İşte bu nedenledir ki, Antik Çağ mitoslarında tanrıların mekânı olarak adı sıkça geçer. Bu dağlar bazen tanrılara veya efsanevi kişiliklere ev sahipliği yapar, bazen de çok önemli olaylara. Antik Çağ insanı, tanrılarının Yunanistan’ın Olympos isimli en yüksek dağında yaşadıklarına, nektar içip Ambrosia yediklerine inanırdı.

Kazdağları Güre Edremit

Ambrosia, Yunan mitolojisine göre kimi zaman Tanrıların yiyeceği, kimi zaman içeceği ve genel olarak “sonsuz hayat” veren balımsı bir madde olarak tasvir edilmekteydi. Homeros’un anlatılarında nektar olarak tasvir edilmekte ve hoş kokulu olduğu söylenmekteydi.

Batı Anadolu’da ise tanrılar için en uygun yer ancak İda Dağı olabilirdi. Aslında İda Dağı ününü, ünlü ozan Homeros’a borçludur. Homeros’un İlyada Destanı sayesinde, dünyanın en tanınan dağlarından biri olmuştur. Antik Yunan Mitolojisinde en ünlü mitosların pek çoğunda olaylar İda Dağı’nda geçer.

Share Button