İstanbul Mihrabat Korusu

İstanbul Kanlıca ’nın hemen sırtında bulunan Mihrabat Korusu çam ağaçlarının hayat dolu kokusuyla konuklarını karşılar. Karşısında Ortaköy sahili, Rumeli Hisarı, İstinye Koyu ile uçsuz bucaksız muhteşem bir manzara ile baş başa bırakır konuklarını…

Mihrabat Korusu; Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde Mısırlı Abbas Halim Paşa’nın kızı Rukiye Hanım’a yüz görümlüğü olarak hediye edilmiştir.

Yüzyıllar boyu, mehtaplı gecelerde, sazlı sözlü boğaz eğlencelerine ihtişam ile ev sahipliği yapan, padişahları, sultanları ağırlayan, muhteşem manzarası ile nice sanatçılara ilham veren bir mekandır Mihrabat Korusu.

Yaklaşık 210.000m2 alan üzerinde bulunan Mihrabat Korusu; Restaurant, cafe, özel davet ve organizasyon alanları, sosyal ve kültürel faaliyet alanları, yürüyüş yolları ve amfi tiyatro gibi mekanları ile hizmet vermektedir.

Çocuk parkı ve geniş kullanımlı otopark alanları ile tüm ihtiyaçlarınız düşünülmüştür. Geçmiş ile geleceğin harmanlandığı; Asya ve Avrupa’nın eşsiz boğaz manzarası ile buluştuğu, dört mevsim bir düş bahçesi gibidir.

Koru adını Mihrabat Kasrı’ndan ve hediye ediliş biçiminden almış. Kelimenin etimolojik kökeninde ‘’Mihr’’ Güneş ve Ay’ı temsil ederken ‘’Abat’’ ise Güzelleştirme, daha mükemmel hale getirmeyi temsil eder.

Bu durumda ‘’Mihrabat’’ Güneş ve Ay’ın güzelleştirilmiş ve mükemmel hale getirilmiş halidir. Diye yorumlanabilir. Koruyu gezerseniz kelime anlamının yerli yerine oturduğunu göreceksiniz.

Nitekim başta Yahya Kemal Beyatlı olmak üzere, çeşitli yazar ve şairlere ilham kaynağı olduğu söylenir Mihrabat Korusu’nun. Bu durumda Özdemir Asaf’ın şiirini anımsamadan geçemeyeceğim.

Şu anda İstanbul’da olmak isterdim.

Mihrabat Korusunun dar yollarında seninle

Yan yana, yana yana yürümek…

Bir de martıların kanatlarından seyretmek İstanbul’u.

Kanlıca ’nın hemen üstünde İstanbul Boğazı’na hâkim bir tepe üzerinde yıllara, şarkılara ve İstanbul’un bütün renklerine şahitlik etmiş bir tabiat mirasıdır Mihrabat Korusu… Koruluk fıstık çamları, erguvanlar, çınarlar, serviler başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türünü barındırır. Özellikle bahar aylarında katırtırnakları ve defne kokuları arasında dolaşmak ayrı bir keyif veriyor.

Mihrabat Korusu Kanlıca Google EarthDünyada Cennetin izdüşümü olarak tanımlanan Hıdiv Kasrı’nı gezmiş, Kanlıca ’ya inerek Kanlıca İskelesi’nde meşhur pudra şekerli Kanlıca Yoğurdunu yemiştim. Böylelikle dinlenmiş, enerji toplamıştım. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile İstanbul’un Anadolu yakasına geçtiğinizde sağ tarafınızda Fatih Korusu, sol tarafınızda ise Kanlıca’nın simgelerinden biri olan Mihrabat Korusu yer alır.  Günümüzdeki adıyla Mihrabat Tabiat Parkı’dır Mihrabat Korusu. Kanlıca ’ya kadar gelmişken gezmemek, görmemek olmazdı.

Mihrabat Korusu İstanbul

Mihrabat Korusu İstanbul

Kanlıca İskelesi’nden çam kokularının izini sürüp Fıstıklı Yokuşu’na doğru tırmanırsanız, yokuşun bitiminde sizi iki köprüyü de kucaklayan muhteşem manzarası ve tüm ihtişamıyla Boğaziçi’nin büyüleyici görüntüsü karşılar. Eğimi oldukça fazla olan Fıstıklı Yokuşunda 20 dakikalık zorlu bir yürüyüşten sonra Mihrabat Korusu’na ulaşırsınız. Ben de ulaştım bu Doğa harikası koruya.

Kanlıca Mihrabat Korusu


Kanlıca Mihrabat Korusu

Mihrabat Tabiat Parkının Osmanlı İmparatorluğu döneminde de önemli bir piknik alanı olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son padişahlarından I. Mahmut tarafından kurulan ve dönem padişahlarının da sıklıkla gittiği yerlerden olan, o zaman ki adıyla Mihrabat Korusu, günümüzde de İstanbul’un en gözde mesire yerlerinden biridir.

Koru adını Mihrabat Kasrı’ndan ve hediye ediliş biçiminden almış. Kelimenin etimolojik kökeninde ‘’Mihr’’ Güneş ve Ay’ı temsil ederken ‘’Abat’’ ise Güzelleştirme, daha mükemmel hale getirmeyi temsil eder. Bu durumda ‘’Mihrabat’’ Güneş ve Ay’ın güzelleştirilmiş ve mükemmel hale getirilmiş halidir. Diye yorumlanabilir. Koruyu gezerseniz kelime anlamının yerli yerine oturduğunu göreceksiniz.

Nitekim başta Yahya Kemal Beyatlı olmak üzere, çeşitli yazar ve şairlere ilham kaynağı olduğu söylenir Mihrabat Korusu’nun. Bu durumda Özdemir Asaf’ın şiirini anımsamadan geçemeyeceğim.

Kanlıca Mihrabat Korusu

Kanlıca Mihrabat Korusu

Şu anda İstanbul’da olmak isterdim.

Mihrabat Korusunun dar yollarında seninle

Yan yana, yana yana yürümek…

Bir de martıların kanatlarından seyretmek İstanbul’u.

Mihrabat Korusu İstanbul

Mihrabat Korusu İstanbul

Koru, Sultan Abdülhamit’in Berlin Büyükelçisi Sadullah Paşa’nın eşi Necibe Hanım tarafından Mısırlı Abbas Halim Paşa’nın kızı Rukiye Hanım’a yüz görümlüğü olarak verilmiş. Koruya adını veren Kasra gelince, bir yeniçeri isyanında yanıp kül olmuş.

Yüzyıllar boyu, mehtaplı gecelerde, sazlı sözlü boğaz eğlencelerine ihtişam ile ev sahipliği yapmış, padişahları, sultanları ağırlamış. Muhteşem manzarası ile nice sanatçılara ilham veren Mihrabat Korusu şimdilerde İstanbul’da Kır Düğünleri için benzersiz mekânlardan biri olarak ün yapmış. Karşınızda Ortaköy sahili, Rumeli Hisarı, İstinye Koyu ile uçsuz bucaksız muhteşem bir manzara ile baş başa kalıyorsunuz…  İşte bu eşsiz manzara ile Mihrabat Korusu Kır Düğünlerinin en çok aranan mekânlarından biri olmuş. Yeni sezon için hazırlık yapılan sosyal tesis görevlilerinden bilgi alıyorum.

Mihrabat Korusu İstanbul

Mihrabat Korusu İstanbul

Yaklaşık 210.000 m2 alan üzerine kurulu Mihrabat Korusu; Restaurant, cafe, özel davet ve organizasyon alanları, sosyal ve kültürel faaliyet alanları, yürüyüş yolları ve amfi tiyatro gibi mekânları ile hizmet vermektedir. Çocuk parkı ve geniş kullanımlı otopark alanları ile tüm ihtiyaçlarınız düşünülmüştür. Geçmiş ile geleceğin harmanlandığı; Asya ve Avrupa’nın eşsiz boğaz manzarası ile buluştuğu, dört mevsimi bir düş gibi yaşayacağınız bir mekândır Mihrabat Korusu…

Mihrabat Korusu İstaanbul

Mihrabat Korusu İstaanbul

Share Button