Port Vell Barselona

Barselona, İspanyanın doğu sahilinde yer alan Özerk Katalanya bölgesinin başkentidir. Nüfusu 4 milyonun üzerinde olup, İspanya’nın ikinci büyük kentidir. İspanya’nın Paris’i olarak adlandırılan Barselona’da; ana dil Katalanca olup, İspanyolca ikinci dil olarak kullanılır.M.Ö 230 yılında kurulmuş olan Barselona’nın tarihi,İspanya’dan eski. Barcino olarak  bilinen kent, Kartacalı Hamilcar Borca tarafından kurulmuş.

 

Port Vell Barselona

Port Vell Barselona

Stratejik konumu, limanı ve doğal kaynaklarının zenginliği nedeniyle, sürekli olarak, yabancıların istilasına uğramış. M.S 218 yılında Romalıların hakimiyetine girmiş. Ancak, eyaletin başkenti Tarragona’ya oranla, bölgede ikinci derecede rol oynamış. 5. yüzyılda, Roma’nın zayıf düşmesiyle; önce Vizigotlar, sonra da 8.yüzyılda Mağribiler   tarafından yönetilmiş. Romalılar geldiğinde; yollarını,  sulama kanallarını ve su kemerlerini yapmışlar.

 

Kolomb Meydanı Barselona

Kolomb Meydanı Barselona

Müslüman Araplar ve Yahudiler ise Avrupa Rönesans’ının temelini oluşturan sanatın, bilimin, felsefenin ve sermayenin taşıyıcısı olmuşlar.Sonraki yıllarda, Katalan kontları, kendi aralarındaki birliği sağlayarak, 12. yüzyılda yönetimi devralmışlar. 12. ve 16. yüzyıllar arasında Barselona, Modern İspanya’nın büyük bölümüyle, Akdeniz’in de bir bölümünü içine alan Katalan İmparatorluğunun başkentliğini yapmış.

Port Vell Barselona

Port Vell Barselona

1492 yılında, İspanya’nın, Avrupa’nın en büyük imparatorluğu olduğu dönemde, Müslüman ve Yahudi vatandaşların İspanya’dan kovulma kararı çıkınca, can derdine düşen binlerce Barselonalı, bir gecede Hristiyanlaşmak zorunda kalmışlar. Barselona’ya yolunuz düşerse, kentin merkezi olan Katalonya’dan başlayan geziniz; Barselona’nın en ünlü, en kalabalık ve en hareketli caddesi Rambla’dan sonra Kristof Kolomb’a ulaşmanızı sağlayacaktır. Plaça de Colon olarak adlandırılan meydan ile, eski liman çevresi Port Vell’i görmeden, 1992 sonrasındaki Barselona’yı anlayamazsınız.

Barselona

Barselona

Kolon Meydanı ve yeni liman Port Vell, bir yönüyle İstanbul’daki Taksim Meydanını, diğer yönüyle de Eminönü ve Karaköy’ü anımsatıyor. Anımsatıyor, çünkü; Taksim anıtı yerine Kolon anıtı gelirken, yeni liman Port Vell nedeniyle de Karaköy ve civarına benziyor. Karaköy’deki gümrük binaları ve marina, Kolon civarında da aynen var.En az 60 metre  yüksekliğindeki Kolomb’un görkemli heykeli, arkasını Barselona’ya dönmüş, karşıladığı turistlerin şehri kucaklaması için elinden geleni yapan bir eda ile denize ve ufuk çizgisine bakıyor. Kolomb’un, 1493 yılında, Amerika’dan dönüşünde,yanındaki  6 Karayipli ile birlikte, karaya ayak bastığı yere konuşlandırılmış Kolomb anıtı.

Barselona İspanya

Barselona İspanya

Picasso, Salvador Dali gibi sanatçıları, Gaudi gibi mimarları yetiştiren Barselona, uluslararası sanat etkinliklerinin de merkezlerinden biridir. 1881 yılında, kent yönetimi Kolomb’un anıt heykeli için karar alır. Katalan sanatçılar arasında yarışma düzenlenir. Yarışmayı kazanan sanatçı Gaita Buina’nın tasarımı beğenilir ve 1882 yılında çalışmalar başlar. Anıt için harcanan paraların %12 si kamusal alandan karşılanırken, geri kalan miktar, Barselona’lı sanayici ve iş adamları tarafından karşılanır.

Barselona İspanya

Barselona İspanya

1888 Evrensel Sanat Etkinlikleri çerçevesinde, çevre düzenlemesi tamamlanır ve heykel yerine konulur.Anıtın önünden Barselona’ya bakıldığında, Port Olimpic tarafında 44 katlı iki gökdelen görülür. İspanya’nın en yüksek binaları olan gökdelenlerden birinde ofisler, diğerinde Arts Hotel bulunur. Eşimin bulunduğu fotoğrafın gerisinde ve solunda, kafesli olan gökdelen Hotel Arts’tır.Meydan çevresinde, ayrıca; tersane, deniz müzesi, askeri mahkeme binası, gümrük binası  gümrük işlemlerini yürüten ofis ve acentalar bulunuyor.

 

Barselona İspanya

Barselona İspanya

Kristof  Kolomb anıtıyla birlikte, çevrenin de fotoğraflarını çektikten sonra, palmiye ağaçlarının sıra sıra dizildiği Port Vell çevresinde aylak aylak gezindik.Nisan ayının çok  güzel   günlerinden biriydi, keyifli bir gezinti oluyordu. Katalunya Meydanından beri izlediğimiz Rambla Caddesinin uzantısı olan Rambla de Mar caddesi boyunca yürüdük. Caddeyi Maremagnum’a bağlayan ve iki ağaç arasındaki hamağa benzeyen ahşap köprüye ulaşarak tamamladık.

Port Vell Barselona

Port Vell Barselona

Hamak ya da salıncağa benzeyen köprüde, yüzlerce zarif yat ve yelkenlilerle karşılandık. Antalya Kemer’deki marina geldi birden aklıma. Kemer’deki kıyıya yolunuz düşerse, Kemer marinasında da yüzlerce yat ve yelkenli karşılar sizi. Salıncak tipindeki köprünün sağı ve solu, eski limanın yeniden düzenlenmiş hali. Köprü geçilince, Barselona’nın yeni cazibe merkezlerinden biri,Maremagnum karşımıza çıktı. Maremagnum, ünlü markaların bulunduğu bir alış veriş merkezi olmasının yanı sıra;  barları, kafeleri, lokantaları ve eğlence merkezleriyle yerli ve yabancı turistlerin önemli uğrak yerlerinden biri olmuş.

 

Maremagnum Barselona

Maremagnum Barselona

İstanbul’daki alış veriş merkezi İstinye Park gibi kalabalık, canlı,eğlenceli bir yaşam merkezi olmuş. Çocuklarıyla gelen aileler de düşünülmüş. Çocukların bırakılabilecekleri oyun parkları da yapılmış. Bu yaklaşım sadece bir benzetme, İstinye Park, Maremagnum’un onlarca katı büyüklüğünde, ancak, denizden uzakta. Barselona’nın bu yeni cazibe merkezi, yerli ve yabancı olmak üzere, yılda 16 milyon turist ağırlar hale gelmiş.Gıpta ettim doğrusu. İstanbul’daki bir çok alış veriş merkezi buradan çok daha cazip olduğu halde, ağırlanan turist sayısı önemsenmeyecek kadar az. Maremagnum’un çevresinde güzel bir peyzaj uygulaması var.Yorulan bizim gibi gezginlerin kıyıda rahatlıkla oturup, limanı seyretmemizi, çantamızdan çıkardığımız yiyecekleri ve içecekleri tüketmemizi sağlayan banklar konulmuş.Eşimle banklardan birine oturarak, muhteşem denizi seyredip, dinlendik ve enerji topladık.Topladığımız enerjiyi harcamak için Maremagnum’a girdik.

 

Barselona İspanya

Barselona İspanya

Maremagnum’daki ünlü marka mağazaları, keselerine ve kendilerine uygun kıyafet arayan konuklarla doluydu.Alışveriş merkezini tanımak amacıyla dolaştık, bize uygun bir şeyler olmadığından, alt katına, kafelerden birine indik. Maremagnum’un çevresinde, İstanbul’daki Galata köprüsü altındaki kafeleri andıran yerlerden birine eşimle  oturduk.

Portvell Barselona

Portvell Barselona

1992 olimpiyatlarından önce Maremagnum’un çevresi ve sahiller; kıyı boyunca uzanan bakımsız tarlalar, kırık dökük yollarla köhne binalardan oluşan sanayi bölgesiymiş. Çöpten ve pislikten geçilmeyen, gezmekten korkulan kasvetli bir bölge durumundaymış. 1992 Barselona olimpiyatlarının alt yapı çalışmalarında kent, inanılmayacak bir biçimde değişime uğramış ve yenilenmiş.Bu değişimden sahiler de payını almış.

 

Portvell Barselona

Portvell Barselona

Güneşi ve denizi arayan Barselona’lılar, ortak bir platformda buluşarak, denize açık, denize ulaşan, denizle kucaklaşan bir Barselona yaratma bilincini geliştirmişler. Barselona’lı sanayici ve işadamlarının da desteğiyle, Barselona Belediyesi, bağımsız bir Kentsel Yönetim Şirketi oluşturmuş. Bağımsız Kentsel Yönetim Şirketi, bölgenin kaderini değiştirecek proje ve tasarımlar üretilmesini sağlamış.Bu şirketin öncülüğünde, bölge, sahiller ve liman yeniden yaratılmış. Özerk Port tüzüğü çerçevesinde, öncelikle, köhne yapılar, demir yolları ve kullanılmayan alanlar belirlenmiş.Liman çevresi,Stratejik plan çerçevesinde, üç ana alanda yapılandırılmış.  

Portvell Barselona

Portvell Barselona

Günümüzde Port  Vell, insanlara hizmet amacıyla, kente entegre edilmiştir. Temel amaç insanlara hizmet olunca; kilometrelerce uzanan ipeksi plajlar oluşturmak için, Barceloneta’nın balıkçılar semtinden, Port Olimpic ve daha ötesine, tonlarca kum taşınmış. Deniz temizlenmiş, palmiye ağaçları dikilmiş kilometrelerce.İpeksi kumların serildiği sahillere paralel, inanılmaz derecede geniş, adeta bulvar gibi yaya yolları yapılmış. Yaya yollarıyla kent arasında da son derece geniş ve görkemli bulvarlar yer alıyor. Port Vell’in kente entegre edilmesi aşamasında, tasarım saplantısı ve çılgınlığına giren Barselona’lılar, kentin her yerini çağdaş heykellerle donatmışlar. Gıpta ettik ve ”Heykellerimizin içine tüküren” belediye başkanlarımızı anımsayarak, hayıflandık.

Share Button
3484 cevaplar

Yorumlar kapalı.