Puerto Del Sol -Güneş Meydanı Madrid

Puerta del Sol İspanya’nın en dikkat çeken bölgelerinden birisi olup, en çok fotoğraf çekilen yerlerden biridir. Güneşin kapısı olarak adlandırılan bu bölge İspanya’da Madrid gezilerinin en önemli uğrak yerlerinden birisidir.

Bir şehirle bütünleşmek ve havasını solumak isterseniz, önemli meydan ve caddelerini yürüyerek gezmelisiniz.

Meydanlar ve Ana Caddeler, kentin karakterini yansıtan simgesel alanlardır. Öyle ki, yerel yönetimlerin kentsel politikalarına da bağlı olarak, sosyal canlılığın ve aktivitelerin odak noktalarıdır.

Bir başka deyişle, kentin kalbi, biraz da bu cadde ve meydanlarda atar. Paris’te Şanzelize, Konkord Meydanı, İstanbul’da İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, Barselona’da Katalonya Meydanı gibi…

Güneş Kapısı ya da Güneşin Kapısı anlamına gelen Puerta del Sol Meydanı Madrid’in en merkezi ve işlek meydanıdır. Burası aynı zamanda Madridlilerin en popüler buluşma noktası, protesto ve gösterilerin yapıldığı meydandır.

Puerta del Sol olarak bilinen Güneş Meydanı, Madrid’in en önemli ikinci meydanı olup, Mayor Meydanı ile en büyük caddesi Gran Via’nın arasında konuşlanmıştır.

Puerta del Sol, aynı zamanda, tarihsel olarak İspanya’nın sıfır noktası sayılıyor.

Meydan 18. Yüzyıl’da Madrid’in En İyi Belediye Başkanı Unvanını taşıyan III. Carlos tarafından inşa ettirilmiştir. Meydanın ortasında III. Carlos’un bir Heykeli bulunmaktadır.

Ortaçağda Madrid’i çevreleyen surların güneye açılan kapısı da aynı ismi taşıyordu ve kapının üzerinde bu ismi simgeleyen parlayan bir güneş figürü vardı. Günümüzdeki meydan, surlar yıkıldıktan sonra, bu tarihi kapıya atıfta bulunarak yarım daire ve parlayan bir güneş biçiminde tasarlanmıştır.

Meydandan Gran Via’ya doğru çıkan sokaklar da bu güneşin ışınlarını simgelemektedir. Günümüzdeki halini 18. yüzyılda alan meydanın etrafı 18. ve 19. yüzyıllardan kalma binalarla çevrilidir.

Bu yapılar içinde en önemli olan 1768’de inşa edilmiş olup Kraliyet Merkez Postanesi olarak kullanılmış olan binadır. Ortaçağda, İspanya’nın her yanından gönderilen postalar bu binaya gelir ülkeye buradan dağıtılırdı.

Madrid Otonomi Yönetim Binası olarak kullanılan yapının önünde Madrid Belediyesi’nin 7 yıldızlı lacivert bayrağı dalgalanır. Madrid şehrinin ve Madrid Belediyesi’nin simgelerinden birisi olan bayrak, lacivert üzerine 7 yıldızlıdır.

Yedi yıldızın simge olarak seçilmesinin nedenine gelince, Küçük Ayı Takım Yıldızı’ndaki en büyük 7 yıldızının Madrid’den çok iyi gözlemlenebilmekte olmasıdır.

Madrid’in diğer bir önemli simgesi de, kocayemiş ağacına tırmanıp yabani çilek yiyen ayı figürüdür. Bu simge de Madrid’in tarihteki flora ve faunasına gönderme yapar. Meydanın Alcala Caddesi yakınında, şehrin sembollerinden biri olan ünlü Ayı ve Kocayemiş Ağacı bulunur. Madrid’in birincil sembolü olup, önünde fotoğraf çektirmek için bekleyenlerle doludur.

Ben de eşimin fotoğrafını çekiyorum yaban çileklerini yemeye çalışan ayı heykeliyle. Çekiyorum çünkü efsaneye göre bronz ayının önünde fotoğraf çektirenler günün birinde mutlaka Madrid’e geri dönerlermiş.

Güneş Meydanı’nda dolaşıp, fotoğraflarımızı çektikten sonra, komşu sayılabilecek, Mayor Meydanı’na gitmek üzere harekete geçiyoruz.

Share Button