Ayvalık-Ege’nin İncilerinden Biri

9 Aralık 2016 Cuma…

7 Aralık 2016 Çarşamba günü Burhaniye-Ayvalık-Cunda Adası turunu öğleden sonraya sıkıştırmıştık. Tadı damağımızda kalmış olmalı ki bugün erkenden yola çıktık.

Balıkesir’in en turistik ilçelerinden olan Ayvalık İlçesi ile ilk tanışmamız 1980’li yıllarda oldu. Karayollarının Ayvalık Sarımsaklı kampına gelmiştik bir hafta on günlüğüne.  Ayvalık merkezine 8 km, Sarımsaklı ’ya 4 km uzaklıktaki volkanik bir tepe üzerinde bulunan Şeytan Sofrasını o yıllarda görmüştük. Yine o yıllarda sadece taş evlerin bulunduğu Cunda Adası’nı da ziyaret fırsatını bulmuştuk.

Cunda Ayvalık

Cunda Ayvalık

Midilli Adası‘nın hemen karşısında yer alan Ayvalık sahip olduğu turistik imkânları kadar doğası ve yeme içme kültürü ile de dikkat çeken bir ilçe. Çam ormanları ile sarılı olan bölge zeytini ile de ünlü. 1923 yılında yaşanan mübadeleden sonra Girit  ve Midilli’den göçen Türkler Ayvalık’ın yeni sakinleri olarak kültürlerini de beraberlerinde getirmiş ve yaşatmış. Günümüzde Ayvalık; sahip olduğu tarihi yapıları, 150’den fazla çeşit mezesi, balık yemekleri, su altı dalış noktaları, tekne turları, papalina balığı, lokma tatlısı, sakızlı dondurması, plajları ve meşhur tostu ile de ünlü.

Cunda Ayvalık

Ayvalık Sarımsaklı Plajı

Çarşamba günü önce Sarımsaklı Plajlarına gitmiştik. Balıkesir’in önemli turizm merkezlerinden biri olan Ayvalık’ın mavi ve yeşili bir araya getiren ada, yarımada ve koylarında denize girilen pek çok yer bulunmaktadır.  Sezon sonu olması nedeniyle plajlar öksüz kalmıştı. Ayvalık’ta denize girilecek yerlerden en çok bilineni şüphesiz Sarmısaklı plajlarıdır. Ayvalık’ın güneyinde, Küçükköy Belediyesi Kamplar mevkiinden Tuzla Mevkii Blentur Plajı’na kadar uzanıyor. Yaklaşık 5 km. uzunlukta geniş bir kumsal olan sahilde Vilayetler Hizmet Birliği, Grand Hotel Temizel, Vakıflar Bankası Eğitim ve Sosyal tesisleri, Lunapark ve kamp yerleri gibi pek çok tesis bulunmaktadır. Bu kesimdeki Küçükköy Kamplar Önü Sarımsaklı Halk Plajı hizmet kalitesi ve temizliğini mavi bayrak ile tescil etmiş durumdadır.

Cunda Ayvalık

Ayvalık

Öksüz kalmış Sarımsaklı Plajlarını geride bırakarak, sahil yolundan Ayvalık merkezine doğru yola koyuluyoruz. Sarımsaklı Bulvarını izleyerek Sefa Çamlık bölgesine giriyoruz. Harika bir doğa parçası ulaştığımız bölge… İnönü Caddesi üzerinden Ayvalık’ı Lale Adası’na bağlayan bağlantı yoluna ulaşıyoruz. Amacımız Cunda Adası’na ulaşmak. Cunda, Batı Anadolu’da deniz yollarının kesişim noktasında bulunuyor. Ayvalık ile bağlantısı iki ayrı köprü ile sağlanan Cunda’ya ilk köprü Dolap Boğazı mevkiinde 1964’te inşa edilmiş. Bu köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliği ile Cunda’yla Lale Adalarını birleştiriyor. Lale Adası ise anakaraya 1817 yılında denizin doldurulmasıyla yapılan 700 metrelik hemzemin bir köprü-yol ile bağlanıyor.

Cunda Ayvalık

Cunda Ayvalık

Alibey Adası olarak da bilinen Cunda Adası, Ayvalık koyunda yer alan ve Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adadan biri. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan bu 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada olan Cunda, Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan Gökçeada, Bozcaada ve Uzunada’dan sonra gelen dördüncü büyük adası. Yerli turizmin gözdesi olan Cunda Adası, özellikle sahil şeridindeki balık lokantaları ile biliniyor.

Cunda Ayvalık

Cunda Ayvalık

Ayvalık’ın gözbebeği olan Cunda Adası, renkli kültürü, sarımsak taşı tarihi evleri, tarihi dokusunu oluşturan Taksiyarhis, Agios Yannis ve Panaya Kiliseleri, incecik kumlu mavi bayraklı cennet plajları, sahil boyu Ege’nin en leziz tatlarını sunan restoranları, doğal güzellikleri ve masmavi deniziyle cennetten bir köşe. Kuzey Ege’de görülmesi gereken, en güzel tatil beldelerinden biri olan Cunda, hem doğal ve tarihi güzellikleri, hem de zengin mutfak kültürü ve deniz, güneş turizmiyle Ege’nin incisi.

Cunda Ayvalık

Cunda Ayvalık

Sahile yakın bir yerde arabamızı park ediyoruz. İşletme sahibine çay içip, tost yiyebileceğimiz bir yer soruyoruz. Taş Kahve en iyisidir. Diyor. Sahile inerken sarımsak taşından yapılmış tarihi evlere bayılıyoruz. Fotoğraflarını çekiyoruz. Tarihi Ayvalık Evleri kadar eski ve özgün olan Cunda Evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında arzı endam ediyor. Çoğu 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan ve Rum mimarisinin inceliklerini gözler önüne seren bu tarihi evler, genellikle iki katlı olarak inşa edilmiş. Ayvalık’a özgü sarımsak taşı gibi malzemelerle yapılmış pek çok farklı renge sahip evlerin çoğu günümüzde restore edilerek şirin butik otellere, el işi satan dükkânlara ve restoranlara dönüştürülmüş. Fotoğraf çekerek indiğimiz sahilde yürüyerek Taş Kahve’ye ulaşıyoruz.

Cunda Ayvalık

Taş Kahve Cunda Ayvalık

Cunda Ayvalık

Cunda Ayvalık

Neo-Klasik mimari yapısı, Sarımsak Taşından duvarları, geniş camlı pencereleri ile Cunda Adasının merkezinde büyük bir ihtişamla yükseliyor Taş Kahve. Birçok insan için Taş Kahve Cunda, Cunda Taş Kahve Demektir. Cunda’ya gittim dediğinizde mutlaka sorarlar “Taş Kahveye Gittiniz mi?” Cevabınız “Evet” ise başka bir soru gelir “Kahve İçtiniz mi” Zaman içerisinde Cunda turizm sektöründe geliştikçe Taş Kahve adeta Cunda’nın simgesi haline gelmiştir.

Cunda Ayvalık

Taş Kahve Cunda Ayvalık

Çay-Kahve içip, Ayvalık Tostu yediğimiz Taş Kahve, Cunda’ya gelen misafirlerinin, yerlilerin, balıkçıların, ihtiyar delikanlıların buluşma noktasıdır. Diyor kahvenin işletmecisi… Kapısından içeri girip yüksek tavanlı Taş Kahvenin kokusunu içinize çektiğinizde, kendine has kokusu adeta sizi sarar. Taş Kahve gururludur, ağırbaşlıdır, kendine has bir olgunluğu ve alçak gönüllüğü vardır. En az 150 yıldır zamanın ve doğanın acımasızlığına inat ayakta kalmayı başarmıştır.

Cunda Ayvalık

Cunda Ayvalık

1800’lerin sonları ile 1900’lerin başında inşa edildiği düşünülen Taş Kahve, tarih boyunca kahvehane, gazino, meyhane olarak kullanılmış adanın tarihi eğlence mekânı olarak biliniyor. Adanın en hareketli yerinde bulunan, yüksek tavanlı, taş duvarlı tarih kokan Taş Kahve’de, dibek kahvenizi ve el yapımı buz gibi limonatanızı yudumlarken, cennet ada Cunda’da olmanın keyfini yaşayacaksınız. İçinde kırlangıçların yuva yaptığı, vitray pencereli yapı denizin kıyısında adaya gelen ziyaretçilere hizmet veriyor.

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Çarşamba günü öğleden sonra gittiğimiz Ayvalık’ta Sarımsaklı Plajları ile Cunda Adası’nı görmüş, gezmiştik. Ancak, şehir merkezini gezme fırsatı bulamamıştık. Bu kez doğrudan şehir merkezine gidiyor ve Cumhuriyet Caddesi üzerinde, Saatli Camiye yakın bir yerdeki otoparka arabamızı park ediyoruz. Tarihi Ayvalık çarşısına giriyoruz.

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Çarşı içerisinde en dikkat çeken bölümlerden biri de şüphesiz Tarihi Ayvalık Evleri. Ayvalık’ta toplam 1860 adet tescilli ev olduğunu öğreniyoruz. Bu açıdan ülkemizin en fazla kayıt altına alınan tarihi evi bu bölgede yer alıyor. Taşta ve taş işçiliği ile dikkat çeken evler Rum ustaların ellerinden çıkmış. Bölgeye has olan sarımsak taşı kullanılarak yapılan evlerin benzerleri bulunmuyor. Küçük ve bitişik nizam olarak inşa edilen evler genellikle 2 ve 3 katlı. Muhteşem tahta ve taş işçiliği, pencereleri, kapıları, ferforjeleri ile sizi tarihte bir yolculuğa çıkarak olan evler arasında dolaşırken biraz zorlanabilirsiniz. Dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda yolların ortaları biraz çökük ve taşlık.

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Çarşı içerisinde yeterince dolaştıktan sonra Şen Şakrak Şenol’un yerinde Kelle Paça çorbasının yanı sıra uykuluk adı verilen etli bir yemekle sarma yedik, çay içtik. Şenol’un yeri tertemiz, pırıl pırıldı. Yemekten sonra sahile inerek Ayvalık Gücü 2 Çay Bahçesinde deniz kıyısına oturduk, birer çay söyledik. Eşim çay bahçesinde otururken ben sahilde dolaşarak onlarca fotoğraf çektim.

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Ayvalık’ta yeterince kaldıktan sonra konaklama yerimize dönmek üzere arabamızı otoparktan aldık. Burhaniye ile Ayvalık arasında bulunan Gömeç zeytinleri ve zeytinyağlarıyla da ünlü. İstanbul, Balıkesir ve Çanakkale’den ulaşım oldukça kolay olduğu için genellikle bu illerden ve diğer pek çok ilden gelenler buradan yazlık veya kooperatif sitelerden daire almışlardır. Bu sebeple de aslında Gömeç için yazlıklar bölgesidir diyebiliriz. Bu yazlık sitelerden en ünlüleri Artur ve Turkuaz yazlık siteleridir. İlçe halkı etnik olarak oldukça çeşitlidir. Boşnak göçmenleri genellikle çoğunluğu oluşturmaktadır. Onların yanında yerli Yörükler ve Yunanistan muhacirleri de bulunmaktadır.

Ayvalık Edremit

Gömeç

Gömeç merkezi ile sahilini gezip, gördükten sonra Güre’ye geri dönüyoruz.

Share Button