Ege’nin İncilerinden Biri Ayvalık

Balıkesir’in en turistik ilçelerinden olan Ayvalık İlçesi ile ilk tanışmamız 1980’li yıllara kadar gider. Ankara’dan, 10 günlüğüne Karayollarının Ayvalık Sarımsaklı kampına gelmiştik.  Bu süre içerisinde çevreyi de gezme fırsatı yakalamıştık.

Başta Cunda Adası olmak üzere, Sarımsaklı sahillerini gezmiş, volkanik bir tepe üzerinde bulunan Şeytan Sofrasını o yıllarda görmüştük.  Hikayesi bir tarafa, Ayvalık Koyu’ndaki irili ufaklı birçok ada görüş alanınıza girdiği gibi, akşam güneşinin batışı bölgedeki bütün konuklar tarafından izlenilmek ve fotoğraflanmak istendiği bir seyir terasıdır Şeytan Sofrası.

Bulutlu bir akşam vakti güneşin batışını Şeytan Sofrası terasından seyredenler bilir.  Kırmızı, turuncu ve sarı renkleriyle bir masal ortamı sunar batarken seyircilerine. Ufuk çizgisini yarılayan güneş, yepyeni umutların habercisi edasıyla batarken, yıldızların parlaklığına bırakır geceyi.

Günbatımları çok güzeldir Şeytan Sofrası terasından izleyenler için. Henüz seyrine doyamadan bir bakmışsınız ki gözden kaybolmuştur güneş. Başka diyarları aydınlatmaya gitmiştir. Giderken etrafa yayılan pastel ışık huzmelerinin oluşturduğu görsel şölenden etkilenmeyenimiz var mıdır acaba?

Şeytan Sofrası terasındaki görsel şölenden kafamızı kaldırıp Ayvalık merkezine bakalım bu kez. Midilli Adası ‘nın hemen karşısında yer alan Ayvalık sahip olduğu turistik imkânları kadar doğası ve yeme içme kültürü ile de dikkat çeken bir ilçedir.

1923 yılından sonra yaşanan zorunlu göçlerden sonra Girit ve Midilli’den göçen Türkler Ayvalık’ın yeni sakinleri olarak kültürlerini de beraberlerinde getirmiş ve yaşatmışlar.

Diğer taraftan Ayvalık; sahip olduğu tarihi yapıları, 150’den fazla çeşit mezesi, balık yemekleri, su altı dalış noktaları, tekne turları, papalina balığı, lokma tatlısı, sakızlı dondurması, plajları ve meşhur tostu ile de ünlü.

Şüphesiz ilçeyi ilginç kılanlardan biri de Tarihi Ayvalık Evleridir. Ayvalık’ta toplam 1860 adet tescilli ev bulunmaktadır. Bu açıdan ülkemizin en fazla kayıt altına alınan tarihi evi bu bölgede yer alıyor.

Taşta ve taş işçiliği ile dikkat çeken evler Rum ustaların ellerinden çıkmış. Bölgeye has olan sarımsak taşı kullanılarak yapılan bu tarihi evlerin başka benzerleri bulunmuyor.

Küçük ve bitişik nizam olarak inşa edilen evler genellikle 2 ve 3 katlı. Muhteşem tahta ve taş işçiliği, pencereleri, kapıları, ferforjeleri ile sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracaktır Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında dolaşırken…

9 Aralık 2016 Cuma, Ayvalık

Balıkesir’in en turistik ilçelerinden olan Ayvalık İlçesi ile ilk tanışmamız 1980’li yıllarda oldu. Karayollarının Ayvalık Sarımsaklı kampına gelmiştik bir hafta on günlüğüne.  Ayvalık merkezine 8 km, Sarımsaklı ’ya 4 km uzaklıktaki volkanik bir tepe üzerinde bulunan Şeytan Sofrasını o yıllarda görmüştük. Yine o yıllarda sadece taş evlerin bulunduğu Cunda Adası’nı da ziyaret fırsatını bulmuştuk.

Cunda Ayvalık

Midilli Adası‘nın hemen karşısında yer alan Ayvalık sahip olduğu turistik imkânları kadar doğası ve yeme içme kültürü ile de dikkat çeken bir ilçe. Çam ormanları ile sarılı olan bölge zeytini ile de ünlü. 1923 yılında yaşanan mübadeleden sonra Girit ve Midilli’den göçen Türkler Ayvalık’ın yeni sakinleri olarak kültürlerini de beraberlerinde getirmiş ve yaşatmış. Günümüzde Ayvalık; sahip olduğu tarihi yapıları, 150’den fazla çeşit mezesi, balık yemekleri, su altı dalış noktaları, tekne turları, papalina balığı, lokma tatlısı, sakızlı dondurması, plajları ve meşhur tostu ile de ünlü.

Sarımsaklı Plajları yaz dönemi

Cunda Ayvalık

Ayvalık Sarımsaklı Plajı Aralık dönemi

Çarşamba günü önce Sarımsaklı Plajlarına gitmiştik. Balıkesir’in önemli turizm merkezlerinden biri olan Ayvalık’ın mavi ve yeşili bir araya getiren ada, yarımada ve koylarında denize girilen pek çok yer bulunmaktadır.  Sezon sonu olması nedeniyle plajlar öksüz kalmıştı. Ayvalık’ta denize girilecek yerlerden en çok bilineni şüphesiz Sarmısaklı plajlarıdır.

Ayvalık’ın güneyinde, Küçükköy Belediyesi Kamplar mevkiinden Tuzla Mevkii Blentur Plajı’na kadar uzanıyor. Yaklaşık 5 km. uzunlukta geniş bir kumsal olan sahilde Vilayetler Hizmet Birliği, Grand Hotel Temizel, Vakıflar Bankası Eğitim ve Sosyal tesisleri, Lunapark ve kamp yerleri gibi pek çok tesis bulunmaktadır. Bu kesimdeki Küçükköy Kamplar Önü Sarımsaklı Halk Plajı hizmet kalitesi ve temizliğini mavi bayrak ile tescil etmiş durumdadır.

Cunda Ayvalık

Ayvalık

Öksüz kalmış Sarımsaklı Plajlarını geride bırakarak, sahil yolundan Ayvalık merkezine doğru yola koyuluyoruz. Sarımsaklı Bulvarını izleyerek Sefa Çamlık bölgesine giriyoruz. Harika bir doğa parçası ulaştığımız bölge… İnönü Caddesi üzerinden Ayvalık’ı Lale Adası’na bağlayan bağlantı yoluna ulaşıyoruz. Her ne kadar iki gün önce Cunda Adası’nı gezmiş, Taş Kahve’de biraz zaman geçirmiş isek de, bir kez daha uğramak istiyoruz.

Cunda Ayvalık

Cunda Ayvalık

Cunda Ayvalık

Cunda Ayvalık

Cunda Ayvalık

Cunda’da Taş Kahve’de birer kahve içip, panoramik bir turdan sonra şehir merkezine geri dönüyoruz. Cumhuriyet Caddesi üzerinde, Saatli Camiye yakın bir yerdeki otoparka arabamızı  bırakarak, Tarihi Ayvalık çarşısına giriyoruz.

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Çarşı içerisinde en dikkat çeken şüphesiz Tarihi Ayvalık Evleri. Ayvalık’ta toplam 1860 adet tescilli ev olduğunu öğreniyoruz. Bu açıdan ülkemizin en fazla kayıt altına alınan tarihi evi bu bölgede yer alıyor. Taşta ve taş işçiliği ile dikkat çeken evler Rum ustaların ellerinden çıkmış. Bölgeye has olan sarımsak taşı kullanılarak yapılan evlerin benzerleri bulunmuyor.

Küçük ve bitişik nizam olarak inşa edilen evler genellikle 2 ve 3 katlı. Muhteşem tahta ve taş işçiliği, pencereleri, kapıları, ferforjeleri ile sizi tarihte bir yolculuğa çıkarak olan evler arasında dolaşırken biraz zorlanabilirsiniz. Dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda yolların ortaları biraz çökük ve taşlık.

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Çarşı içerisinde yeterince dolaştıktan sonra Şen Şakrak Şenol’un yerinde Kelle Paça çorbasının yanı sıra uykuluk adı verilen etli bir yemekle sarma yedik, çay içtik. Şenol’un yeri tertemiz, pırıl pırıldı. Yemekten sonra sahile inerek Ayvalık Gücü 2 Çay Bahçesinde deniz kıyısına oturduk, birer çay söyledik. Eşim çay bahçesinde otururken ben sahilde dolaşarak onlarca fotoğraf çektim.

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Ayvalık Edremit

Ayvalık’ta yeterince kaldıktan sonra konaklama yerimize dönmek üzere arabamızı otoparktan aldık. Burhaniye ile Ayvalık arasında bulunan Gömeç zeytinleri ve zeytinyağlarıyla da ünlü. İstanbul, Balıkesir ve Çanakkale’den ulaşım oldukça kolay olduğu için genellikle bu illerden ve diğer pek çok ilden gelenler buradan yazlık veya kooperatif sitelerden daire almışlardır. Bu sebeple de aslında Gömeç için yazlıklar bölgesidir diyebiliriz. Bu yazlık sitelerden en ünlüleri Artur ve Turkuaz yazlık siteleridir. İlçe halkı etnik olarak oldukça çeşitlidir. Boşnak göçmenleri genellikle çoğunluğu oluşturmaktadır. Onların yanında yerli Yörükler ve Yunanistan muhacirleri de bulunmaktadır.

Ayvalık Edremit

Gömeç

Gömeç merkezi ile sahilini gezip, gördükten sonra Güre’ye geri dönüyoruz.

Share Button