Golden Coast Holiday Club Atina

20 Mayıs 2017 Cumartesi, Atina…

Resmi adı Helen Cumhuriyeti olan Yunanistan, Helen Uygarlığının devamı niteliğindedir. Felsefe Tarihinin en önemli merkezi olmuştur. Antik Yunana uzanan kökleriyle felsefe, edebiyat, matematik, tiyatro, tarih ve siyaset gibi konularda dünyaya öncülük ettiği kabul edilmektedir. Tarihi M.Ö. 3 000’li yıllara kadar uzanan Yunanistan, doğaldır ki, Kültür Turizmi açısından ilgi çeken ülkelerin başında gelmektedir.

Büyük İskender’in yönetimine girmesiyle birlikte Yunanistan Helenistik Döneme girmiştir. Böylelikle Helen Kültürü Doğuda yayılma ve gelişme olanağı bulmuştur. Bunun izleri Anadolu’da çokça görülmektedir. Helenistik Dönemi Klasik Grek Dönemi izlemiştir. Roma İmparatorluğu Dönemi olarak da bilinen Klasik Grek Dönemi Yunan Medeniyetinin etkisinin daha da arttığı yıllardır. Roma İmparatorluğunun yıkılmasıyla birlikte Doğu Roma (Bizans) Dönemi başlamış, 17. Yüzyılda Osmanlı yönetimine girmiş ve 1830 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Kültür Turizmi açısından ilgi çeken ülkelerin başında gelmekte olan bu ülkeyi ve başkenti Atina’yı, görülmesi gereken yerler listemin ilk sıralarına yazmıştım. 

Uluslararası Devre Değişim Sistemi RCI sayesinde bu isteğimİz de gerçekleşti. Sistem temsilcisi bizi arayıp, Atina’da tam size göre bir tatil köyü var, gitmek ister misiniz? Deyince havalara uçtuk ve uzuz bilet peşine düştük. Bulduk da…20 Mayıs 2017 Cumartesi günü saat 09,50’de İstanbul Sabiha Gökçen Havalananından kalkan uçağımız saat 12,25’te Atina Hava Limanına inmişti. 

Daha önceki yazı dizilerimde de belirttiğim gibi, RCI sistemi, Dünyanın 80 ülkesinde bize birer haftalık açık mutfaklı evler tahsis ediyor. Ben bu tahsislere, Dünya ülkelerinde birer haftalık evimiz diyorum.

RCI Sisteminin Atina’da bize tahsis ettiği yer olan Golden Coast Tatil Köyü; tarihi kent Marathon kasabasına bağlı bir yerleşim birimi. Golden Coast Hotel& Bungalovs Marathon Attika, 4* lı bir yerleşim birimi ya da tatil köyü olup, 4 katlı ana bina ile 2 katlı  301 bungalovdan oluşuyor. 

Otel olarak kullanılan ana binada denize ve bahçelere bakan 226 oda bulunduğunu öğreniyoruz. Bu odalar tek, çift, üçlü ve aile süiti olarak düzenlenmiş. Bütün odalarda klima, küvetli banyo, saç kurutma makinesi ve diğerleri bulunmakta olup, odalar Klasik Yunan tarzında dekore edilmiş.

Marathon Körfezinin kıyısında yer alan tatil köyü, her türlü bitki, her mevsim açan çiçekleri, ağaçları, havuzları, kafeleri, eğlence mekanları ve etkinlikleriyle Dünyadaki Cennetlerden biri gibi geldi bize.  Yerleşkeden sahile çıkıldığında ise tatil köyü ile deniz arasında özel olarak düzenlenmiş bir yürüyüş parkuru bulunmakta…Sonrası altın sarısı renkli kumlarıyla ün yapmış plajları, kaliteli ve huzur verici dalgalarıyla sizi sarıp, sarmalayan ve düşlere alıp götüren bir ortam var.

Marathon Körfezine bakan ana binanın arka tarafında, dağlara bakan 301 adet bungalov 3 özel havuz çevresinde kümelenecek şekilde yapılandırılmış. Özellikle, tatil köyündeki küçük çocukları korumak amacıyla havuz çevreleri zarif bir düzenleme ile kapatılmış. Tek giriş kapısı var ve ”Lifeguard” olarak adlandırılan cankurtaran bulunuyor. Genellikle saat 09,00’da gelen cankurtaran bayrak direğine sarı bir bayrak asmadıkça havuzlara giriş izni verilmiyor. Hava koşullarını elverişsiz olduğu zamanlarla, saat 19,00’dan sonra kırmızı bayrak çekiliyor ve giriş kapısı kilitleniyor. Böylelikle küçük çocukların bu havuzlara girişi imkansız hale getiriliyor.

Üç büyük havuzun çevresinde kümelenmiş olan 301 adet bungalovlarda odalar 2 kişilik, 3 kişilik ve aile süiti  olarak düzenlenmiş. Bize tahsis edilen 5 kişilik aile süiti, bungalovların etrafında kümelendiği havuzlardan birine bakmaktadır. İki odadan oluşan aile süitimiz in anne-baba için ayrılan yatak odası ile açık mutfağın bulunduğu salonda üç adet yatak bulunuyor. Hem yatak odasından hem de salondan balkona çıkılmakta ve havuz karşısında keyifli zamanlar geçirilmektedir.

Önümüzde muhteşem bir çevre düzenlemesi var. Balkonumuzda yemek yerken çevreyi rahatsız etmemek ya da havuzdakilerin bizi rahatsız etmemesi için bitki örtüsü ile kamuflaj yapılmış.

Bizim Atina’daki evimiz olarak tanımladığım bungalov tipi 1+1 yerleşkemizde, bir evde bulunması gereken her şey var. Ütü ve ütü tahtası, mutfak elemanları, tost makinesi, hatta elektrikli ocağımız bile var. Tatil köyünde bizim gibi donanıma sahip olanlar, yeme-içme sorununu kendin pişir kendin ye biçiminde çözümlenmekte. Biz de mutfak ihtiyaçlarımızı süper marketlerden karşılıyoruz.

Uluslararası toplantıların ve yarışmaların düzenlendiği Golden Coast mevsimlik müşteri kabul etmektedir. Kürek sporları, su altı sporları ve çevre gezilerinin düzenlendiği tatil köyünde ”Her şey dahil sistemi” uygulandığı gibi, serbest yemek seçimi yapılabilmekte ve bizim gibi kendi süitinde kendin pişir, kendin ye uygulaması da geçerli olmaktadır. Nisan ayında sezonu açan kuruluş, Kasım ayı sonunda  sezonu kapatmaktadır.

Otel ile plaj arasında bisiklet ve yaya yolu bulunmaktadır. Plaj ve kumsal yerleşim alanlarındsn ayrılmış. Bütün Plajlar halka açık olup, ücretsizdir. Ancak, şemsiye ve şezlonglardan tatil köyü sakinleri yararlanabilir.

Kilometrelerce uzanan Marathon Körfezi kıyılarındaki plajların altın rengindeki kumları ve denizleri temizdir. Temizdir çünkü, Sanayi bölgelerinin Marathon Körfezinden uzak olmaları denizin temiz, berrak ve mavi kalmasını sağlamıştır.

Tatil Köyünde hem büyüklere hem de küçüklere yönelik etkinlikler düzenlenmektedir. Gündüzleri Atina  ve diğer yerleşim birimlerini tanımak için turlara katılanlar, gece etkinlikleriyle günü taçlandırmaktadırlar.

Golden  Coast ile 3 km güneyinde bulunan Nea Mikra arasında, sahilde, muhteşem bir yürüyüş yolu bulunmaktadır. Özellikte akşam üzeri ve hava karardıktan sonra hemen herkes bu yolda yürümekte, koşmakta ya da çevresindeki kafelerde Dünyadaki  Cennetin nimetlerinden yararlanmakta ve keyfini çıkarmaktadır.

Ulaşım konusuna gelince; her sabah otelin önünden saat 09,00’da kalkan bir otobüs 4 Euro karşılığında Atina’ya götürüyor. Trafik durumuna göre yolculuk bir bir buçuk saat sürebiliyor. Atina’da Areos Parkının kuzey-batısında bulunan Panellenios otobüs durağında bırakıyor. Öğleden sonra saat 17,30’da da geri dönüşü gerçekleştiriyor 4 Euro karşılığında.

Diğer ulaşım araçlarına gelince, otelin lobisine asılmış fiyat skalasındaki ücretlerle taksiden yararlanıyorsunuz. Marathon’a 10 Euro karşılığında götürüyorlar. Ulaşım konusunda çok zorlanmadık.

Share Button