İstanbul Atatürk Orboretumu

8 Kasım 2019 Cuma, İstanbul…

Yaklaşık 10 yıldır İstanbul’da yaşamamıza ve Göktürk’ten Sarıyer’e orman yolundan her gidişimizde ‘’hadi yarın gelelim’’ dediğimiz Açık Hava Bitki Müzesini ziyaret etmek bu güne kısmetmiş.

İstanbul’un gizli kalmış cennet köşelerinden biri olan, Atatürk Arboretumu İstanbul Sarıyer’de bilimsel araştırmalar için kurulmuş olan açık hava bitki müzesidir. Yürüyüş yolları, 3 yapay göleti, kazları, ördekleri, kaplumbağaları ve kuş cıvıltılarıyla eşsiz bir gün geçirdik.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından yapımına 1949 yılında başlanan Atatürk Arboretumu, 1961 yılına kadar süren aralıksız çalışmalarla hazır hale getirilmişti. 1981 yılında, Atatürk’ün 100. doğum yılı olması sebebiyle adı “Atatürk Arboretumu” olarak değiştirilen açık hava müzesi, endemik bitki türleri, nesli tehlike altında bulunan ağaç türleri ve yurt dışından getirilerek üretilen farklı iklimlere ait bitki ve ağaç türlerinden oluşuyor.

Atatürk Arboretuma gidişin en zahmetsiz ve kolay yolu Yeni Kapı-Hacı Osman metrosuna binip, son istasyon Hacı Osman’da inmek. Metro son durağında otobüs durağı var. Burada her 15 dakikada bir kalkan 42HM Numaralı Bahçeköy otobüslerine binin. Yaklaşık yirmi dakikalık bir seyahatten sonra Bahçeköy’de inip Kemerburgaz yolundan yaklaşık beş yüz metre kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Share Button