Louvre Müzesi Paris

Fransa krallarının saltanatları süresince saray olarak kullandıkları Louvre Müzesi günümüzün en gözde sanat alanlarından biridir. Louvre Sarayı’nın orta çağa dek uzanan görkemli bir tarihi bulunmaktadır. Kral Philip Augusta tarafından, Paris kentini Viking akınlarına karşı korumak amacıyla, 1190’da Sen Nehri kenarında bir kale olarak yapılmıştır.  

Daha sonra kaleye Kral I. François tarafından burç, kule ve zindanlar eklenerek, Rönesans tarzı bir yapıya dönüştürülmüş. Kale 14. Yüzyılda genişletilerek kraliyet yerleşkesi olarak kullanmıştır.

Kara yoluyla Paris’ten sadece 2 saat uzaklıktaki Loire Vadisi’nde, göz kamaştıran bahçelere, görkemli dekorasyonlara ve çarpıcı tarihi hikayelere sahip masalsı şatolar bulunmaktadır. 

Kral 1. François tarafından, gücünü sembolize etmek için, Loire Vadisi’nin Orleans isimli tarihi kasabasında yaptırdığı vadinin en büyük şatosu Cheteau de Chambord bir efsanedir.

Rönesans’ın dahi ismi Leonardo da Vinci tarafından tasarlanmış olan şatonun barındırdığı 426 odaya ulaşılmasını sağlayan 83 farklı merdiven ve 282 şömine şatonun büyüklüğü hakkında fikir veriyor. Bu görkemli şatonun muazzam bahçeleri ise Paris’in şehir merkezi kadar büyük bir boyuta sahip düşünülürse, kralların neden Paris’ten uzaklaştıkları ortaya çıkar.

Nitekim, yüzyıl Savaşlarının başlaması ve Loire Vadisinin cazibesi, kraliyetin yaklaşık 150 yıl kadar başkentten uzakta kalmasına neden olmuştur. Tekrar geriye döndüklerinde ise Seine Nehri kıyısındaki kraliyet yerleşkesi olan şato artık eskisi kadar korunaklı değildir. Eklentiler yapma gereği ortaya çıkmıştır.

Ortaya çıkan Louvre Saray kompleksi; 16. Yüzyılda Rönesans stilinde yapılan binalarla başlayan eklentiler, 17. Yüzyılda da devam etmiş ve son olarak 19. Yüzyılda bugünkü halini almıştır.Sarayın müzeye dönüştürülmesi, Fransız Devrimi sonrasına rastlar. 1793 yılında Fransa Merkezi Sanat Müzesinin burada kurulmasına karar verilir.

1789’dan sonra Devrim Hükümeti, 1793’te büyük galeride düzenlenen Merkez Sanat Müzesi’ni halka açar. Neoklasik tarzı tasarımlarıyla tanınan sanat tarihinin en önemli ressamlarından Jacques-Louis David Louvre’ da sanat etkinliklerini ve merkez galeriyi yönetmek için başa getirilir. David burada belli aralıklarla sergiler düzenlemeye başlar.

Krallık resim koleksiyonu sergilerine kilise ve manastırlarda bulunan resimler de özel olarak getirtilip koyulur. Louvre Müzesi’ne 1797’de Vatikan’dan gelen Raphael’ in tabloları ve ünlü İtalyan antikaları girer.

1799’da Fransa İmparatoru olan General Napolyon Bonaparte sanata tutkun bir kişiliktir. Anıtsal ve bir eşi daha bulunmayan tabloların yer aldığı Büyük Galeri ile antik eserlerin teşhir edildiği Küçük Galeri’nin zemin katı 1802 yılında Arkeolog, yazar, sanatçı ve diplomat olan Baron Denon’un genel müdürlüğü döneminde hizmete girmiştir. 1803’te buraya Napolyon Müzesi adı verilir ve bütün zamanların en nadide koleksiyonları burada toplanır.

İmparator Napolyon Louvre Müzesi ile çok yakından ilgilenir. Kare Avlu ve Kolonad ile Rivoli Caddesi üzerindeki kuzey kanadını tamamlattırır. Napolyon’un mimarları Pierre Fontaine ve Charles Percier Tuileries’ deki sarayı müzeye dönüştürerek ana binaya ilave ederler ve iç dekorasyonunu kusursuz biçimde tamamlarlar. 1799’da Louvre Sarayı’ndaki Austria Bölümü müze antikalarının sergilendiği bir salona dönüştürülür.

İmparator Napolyon 1806’da Louvre Kompleksi içindeki dış avluya, Tuileries Bahçeleri tarafına Carrousel Zafer Takını yaptırır.          

24.10.2014 Cuma, Paris..

Paris’te ikinci günümüz… Eşimle ekstra gezilere katılmadık, Paris’i gezerek yaşamak istiyoruz. Şanzelize Bulvarı’nda keyifli bir gezinti sonrasında ulaştığımız Concorde Meydanı’ndan girdiğimiz Tuileries bahçeleri üzerinden Louvre Müzesi’ne ulaşmak istiyoruz.

Placa de la Concorde’ den giriş yaptığımız Tuileries bahçeleri yürüyüş parkurunun en sonunda karşımıza bir başka zafer takı, ‘’Arc de Triomphe du Carrousel’’ çıkıyor. 1806 yılında Napolyon’un emri ile yapımına başlanmış. Bu zafer takının yapılış amacı Fransız İmparatoru olarak Napolyon’un zaferlerini taçlandırmaktır demişti rehberimiz. Ancak, Napolyon’un ölümünden sonra 1836 yılında tamamlanmıştır… Louvre’ un Tuileries avlusuna girişteki bu anıtsal tak üzerinde İstanbul Hipodromu’ndan getirtildiği düşünülen, ”Mahşerin Dört Atlısı” olarak anılan bronz at heykellerin bronz kopyaları bulunmaktadır.

Bu anıtsal Zafer Takı’nın altından geçerek Louvre’ un piramitli avlusuna giriyoruz eşimle. Louvre Müzesi kompleksi 1980’lerde toplam 1,2 milyar ABD doları harcanarak yenilendi ve müzeye 21 metre yüksekliği olan cam piramitli bir giriş yapıldı. Ne var ki Louvre Saray kompleksinin müze işlevinin önümüzdeki yıllarda sona ereceğini öğrendik bu arada. Müzenin Paris’in 200 kilometre kuzeyindeki küçük bir kasaba olan Lievin’de kurulan 23.500 metrekarelik yeni müzeye taşınması kararı alınmış.

Louvre Müzesi 800 yıllık bir anıtsal yapı olup, aslında Fransız krallarının en önemli ve en büyük saraylarıydı.  Avrupa’nın en eski müzelerinden biri olarak 1793 yılında halka hizmetine açılmış. Mısır, Yunan, Roma ve İslam sanatlarıyla antikaların ve tablolarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 30 bin eseri barındırmakta. Müzedeki en ünlü eserler Venüs Heykeli, Sema Direk’teki Kanatlı Zafer Anıtı, Leonardo’nun Mona Lisa’sı ve Michelangelo’nın Slaves’idir. Louvre’ da Anadolu’dan getirilmiş, tarihi açıdan önemli birçok antik eseri de bulunmaktadır.

Louvre Müzesi’nde İslam Sanatına ait 10 bine yakın parça olduğu söyleniyor. Bunların arasında seramikler, metal, cam, fildişi, ahşap yontular, halılar, kumaşlar, minyatürler, el yazmaları bulunmaktadır. Ayrıca Memluklar döneminde, 13. yüzyılda Suriye ya da Mısır’da yapıldığı sanılan gümüş ve altın kakmalı bir vaftiz banyosu ve daha nice sanat objeleri sergilenmektedir.

Louvre Müzesi Paris

Tuileries Avlusunun giriş kısmına yerleştirilen bu tak büyük mermer heykellerle süslenip desteklenerek Napolyon tarzında yapılır. 1667-1674’te Mimar Claude ve François, d’Orbay sütunlu alan olarak düzenlediği Kolonad’ In merkezinde olan kare avluyu heykelli rölyeflerle zarif bir tarzda döşer. Napolyon’un mimarları Kolonad’ın bir köşesinden müzeye çıkan büyük bir merdiven inşa ederler ve Napolyon’u simgeleyen “N” işaretini takarlar.

Louvre Müzesi Paris

1815’te Napolyon hâkimiyetinin sona ermesi üzerine müttefikler, bütün eserleri eski yerlerine gönderine kararı alırlar ve koleksiyonlar dağıtılır. Ancak 1817’de Fransız Anıtlar Müzesi’nin kapatılarak oradaki heykellerin Louvre Müzesi’ne taşınması; Yunan, Roma, Mısır ve Doğu antik eserlerini içeren bölümlerin zamanla zenginleştirilmesi Müze’nin tekrar değerlenmesini sağlar. 1981’de Maliye Bakanlığının da buradan taşınmasıyla, binanın tamamının teşhir için kullanılması olanağı doğar. 1989’da giriş için kullanılan cam piramit yapılır.

1993’te Müze’nin iki yüzüncü kuruluş yıldönümü kutlanır. 1997’de Eski Mısır eserlerinin teşhir edildiği bölüm tamamen yenilenir. İç katta 20 bin metrekare alan kaplayan 178 oda halkın ziyaretine açılır.

Louvre Müzesi

Yılda yaklaşık 5 milyon kişi tanırından ziyaret edilen Louvre Müzesi’nin 7 bölümü bulunmaktadır. Bunlar;

1)Mezopotamya, Eski İran, Eski Arap, Doğu Akdeniz ve Eski İslam eserlerinin teşhir edildiği Eski Yakın Doğu Sanat Eserleri bölümü,

2)Firavunlar, Kıptiler ve Roma devirlerine ait eserlerin teşhir edildiği Mısır Medeniyeti bölümü,

3) Antik eserler, bronzlar, kıymetli ve nadir eşyalar, seramik ve çömleklerin teşhir edildiği Kadim Yunan, Etrüsk ve Roma bölümü,

4) Orta Çağ, Rönesans, 17., 18. ve l9. Yüzyıllar, l. İmparatorluk, Restorasyon, july Monarşisi dönemlerine ait eserlerle, III. Napolyon apartmanı, Dokümantasyon odaları ve Hükümdarlık mücevheratının bulunduğu Apollo Galerisini içeren Dekoratif Sanatçılar bölümü,

5) Fransız Okulu, İtalyan Okulu, Kuzey Okulu, Dökümantasyon Odası, Konsültasyon Odası ve geçici sergileri içeren Grafik Sanatlar bölümü,

6) Orta Çağ, Rönesans ve 17. ve 19. Yüzyıllara ait Fransız heykelleri, 11.-19. Yüzyıllar arası İtalyan ve İspanyol heykelleri ve 12.-19 Yüzyıllar arası Kuzey Avrupa heykellerini içeren Heykeller bölümü,

7) 14. ve 19. Yüzyıllar arası Fransız ressamları, İtalyan, İspanyol, Hollandalı ve Alman ressamlarının eserlerinin teşhir edildiği Tablolar bölümüdür.

Louvre Müzesi Paris

Share Button