Endülüsün giriş kapısı Malaga

Gezginlerin Dünyadaki Cennet olarak tanımladıkları Malaga, Endülüs’e yolculuk yapanların giriş kapısı aynı zamanda. Yılın 300 günü güneşli olan 160 km’lik Costa del Sol, kelimenin tam anlamıyla Malaga’nın Güneş kıyılarını ifade ediyor.

Endülüs Özerk Topluluğunda, kıyı kasabalarından ve yerleşim yerlerinden oluşan bir bölgedir Costa del Sol. Bir bakıma Malaga’nın kıyı şerididir. Yabancı konuklar içinse Costa del Sol, Dünyanın en iyi plajları demektir.

Eşim Marina Meydanında soluklanırken ben kuzeydeki Park Caddesine (Paseo Parque) geçiyorum. Karşımda Turizm Danışma Ofisi, solumda ise turistleri gezdirmek için sıralanmış faytonlar var.

Park Caddesinde doğuya doğru ilerlemeye başlıyorum. İlk gözüme çarpan caddenin her iki tarafında yer alan tropik parklar. Paseo Espana olarak adlandırılan yer Doğa Koruma Alanı olup, 100 yıllık bir parkı temsil ediyor.

Muelle Uno olarak adlandırılan Modern Malaga limanının yenilenmesi ve yeniden yapılandırılması sırasında, parkın ortasından geçen 700 metre uzunluğunda bir etkinlik caddesi oluşturularak Paseo Parque olarak adlandırılmış. Malaga’daki festivallerin düzenlendiği bir cadde olarak biliniyor.

Malaga Picasso’nun doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği şehir aynı zamanda. O yüzden adım başı Picasso ile ilgili olarak ‘’Burada oturmuştu, burada okula gitmişti.’’ şeklinde tabela ya da bilgiye rastlamak mümkün. Malaga’daki Picasso müzesi görülmeye değer yerlerden biri. Zamanımız olursa gezmeyi düşünüyoruz.

Malaga, deniz kenarında olması nedeniyle, üç bin yıllık tarihi içinde hep önemli bir liman ve ticaret kenti olmuş. İlk ismi Malaca… “Malac” kelimesinin “tuz” anlamına geldiğini öğreniyoruz. Bölgede balık tuzlamanın önemli bir iş kolu olması, bu ismi daha da inandırıcı kılıyor. 711’de Endülüs egemenliğine girmiş. Önemli bir liman kenti olarak varlığını sürdüren Malaga, 1487’de, Kraliçe Isabella ve Ferdinand’a son teslim olan kentlerden biri olmuş.

15 Kasım 2016 Salı, Malaga…

Bu gün herhangi bir aksilik olmazsa, Cebelitarık Boğazı’nı geçerek, Fas’taki Tanger şehrine gitmek üzere kendimizi hazırladık. Oldukça heyecanlıyız.   Bir haftalık evimiz dediğimiz Melia Marbella Banus’da sıkı bir kahvaltı yaparak otelden çıktık. Otelimizden 300 metre batıda, A7 karayolunun diğer tarafında, tur otobüsünü bekleyeceğimiz durağa ulaştık. 

Malaga Endülüs

Bizi Cebelitarık Boğazına götürecek olan otobüsümüzün saat 08;45te gelmesi gerekiyor. 15 dakika sonra otobüsümüz geliyor gelmesine de Fas turunun iptal edildiğini öğreniyoruz. 18 Kasım 2016 Cuma günü için tekrar rezervasyon yaptırıyoruz. Bu arada otobüsün Malaga’ ya gideceğini öğreniyoruz. İptal nedeniyle katılımcıların konaklama yerlerine bırakılmaları gerekiyor. Rica ediyoruz. Tur otobüsü bizi de alıyor. Kime niyet, Neye kısmet. Derler ya… Kısmette Malaga varmış!  Malaga yolculuğu başlamış oluyor.

Arapların Dünyadaki Cennet olarak tanımladıkları Malaga Endülüs’e yolculuk yapanların giriş kapısı aynı zamanda. Konaklama yerimiz Puerto Banus Marbella ‘nın yaklaşık  70 km kuzey-doğusunda. Yol durumuna göre bir buçuk saatte Malaga ‘ya ulaşmamız gerekiyor.

Ne var ki, Fas Tanger turu iptali nedeniyle, otobüsteki katılımcıların konaklama yerlerine bırakılmaları gerekiyor. Bunun için de Costa del Sol kıyılarındaki birçok yerleşim yeri ve siteye uğramamız gerekiyor. Bu durum bizim açımızdan olumlu, olumlu çünkü Costa del Sol kıyılarını tanıma fırsatımız doğdu.

Malaga Endülüs İspanya

Yılın 300 günü güneşli olan 160 km’lik Costa del Sol, kelimenin tam anlamıyla Güneş kıyılarını ifade ediyor. Endülüs Özerk Topluluğunda, kıyı kasabalarından ve yerleşim yerlerinden oluşan bir bölgedir Costa del Sol. Bir bakıma Malaga’nın kıyı şerididir. Yabancı konuklar içinse Costa del Sol, Dünyanın en iyi plajları demektir.

Uzun sürecek olan Malaga yolculuğunda Costa del Sol’un her parçasını görme fırsatı yakalamış olduk. Yolculuk boyunca, Alboran Denizine hâkim tepelerde, ultra lüks villalar ve sitelerle karşılaştık. Arap ve Batı kültürünün buluşup boy gösterdiği Malaga’yı ve Costa del Sol kıyılarını Araplar “Dünyadaki Cennet” olarak tanımlamışlar. Bu tanım onların neden buraya yerleştiklerini de gösteriyor. Yolculuğumuzda buralara neden Dünyadaki Cennet dendiğini daha iyi anladık. Bu Cennetin merkezinin de Malaga olduğunu öğrendik. Konaklama yerimiz Puerto Banus Marbella da bu cennetin en müstesna yeri olarak biliniyor.

İspanya’nın Endülüs Özerk Bölgesi’nde bulunan Malaga, Sevilla’dan sonra Endülüs’ün en büyük şehri konumunda. İspanya’nın ise 6. büyük şehri… Dünya Cenneti olan Malaga, ülkenin en turistik şehirlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Özellikle İngiliz ve Araplar, uzun yaz dönemi nedeniyle, Malaga ve çevresinde yazlıklar alıp ya da kiralayarak uzun zaman geçiriyorlar. Kış aylarında bile ortalama sıcaklığın 15 derece olduğu Costa del Sol gerçekten Cenneti andıran bir bölge.

Larios Centro Mall

Malaga Picasso’nun doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği şehir aynı zamanda. O yüzden adım başı Picasso ile ilgili olarak ‘’Burada oturmuştu, burada okula gitmişti.’’ şeklinde tabela ya da bilgiye rastlamak mümkün. Malaga’daki Picasso müzesi görülmeye değer yerlerden biri. Zamanımız olursa gezmeyi düşünüyoruz.

Malaga, deniz kenarında olması nedeniyle, üç bin yıllık tarihi içinde hep önemli bir liman ve ticaret kenti olmuş. İlk ismi Malaca… “Malac” kelimesinin “tuz” anlamına geldiğini öğreniyoruz. Bölgede balık tuzlamanın önemli bir iş kolu olması, bu ismi daha da inandırıcı kılıyor. 711’de Endülüs egemenliğine girmiş. Önemli bir liman kenti olarak varlığını sürdüren Malaga, 1487’de, Kraliçe Isabella ve Ferdinand’a son teslim olan kentlerden biri olmuş.

Muello Uno Malaga Endülüs İspanya

Üç saate yakın bir süre Costa del Sol kıyılarında yolculuk yaptıktan sonra, saat 12,00 civarında Malaga’ ya ulaşıyoruz. Google Haritalardan Malaga Bus’a, Malaga’daki ana otobüs terminaline, en yakın yerde otobüsten inmek istiyoruz. Öncelikle dönüş biletlerimizi almamız gerekiyor. Malaga Limanından yaklaşık 1,5 km uzaklıkta, Avda. de Andalucía (Rotonda) olarak tanımlanmış bir durakta iniyoruz. Google haritalar ve nevigasyondan öğrendiklerime göre indiğimiz durağın otobüs terminaline uzaklığı yaklaşık 900 metre. Tekrar nevigasyonu açıyorum.

Rotamız üzerinde devasa büyüklükte bir alış veriş merkezi olan Larios Centro Mall ile karşılaşıyoruz. Hem alış veriş merkezini görmek hem de bir şeyler içip yemek için giriyoruz. Dünyaca ünlü bütün markaların bulunduğu Larios Centro Mall ‘de kısa bir tur attıktan sonra kafelerden birine oturarak karnımızı doyuruyoruz. Soluklandıktan sonra Larios Centro Mall ‘den ayrılarak, yaklaşık 600 metre uzaklıktaki Malaga otobüs terminaline, Plaza de la Solidaridad üzerinden ulaşıyoruz.

Muello Uno Malaga-Modern Malaga Limanı

Marbella ‘ya dönüş biletlerimizi, kişi başı 8,5 Euro ödeyerek alıyoruz. Saat 17,15’te burada olmalıyız. Biletlerimizi almış olmanın rahatlığı ile Plaza de la Solidaridad Meydanı üzerinden Av. De Andlucia’ya ulaşıyoruz. Rotamız üzerinde susuz nehir olarak adlandırdığımız Rio Guadalmedina bulunuyor. Üzerinden geçip limana ulaşmak yerine, nehre paralel olarak yaklaşık 700 metre güneye iniyoruz. Puente del Carmen üzerinden liman bölgesine geçiyoruz.

Yükleme ve boşaltmanın yapıldığı yeni liman bölgesindeyiz. Kuzey doğu yönündeki Agustin Heredia Caddesi üzerinde yürümeye başlıyoruz. Sağ tarafımızda Modern Malaga Limanının yükleme boşaltma bölümü yer alıyor. Rotamız üzerinde, Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın karşısında Marquis de Larios Anıtı bulunuyor. Biraz daha yürüyünce sağ tarafta, Endülüs Teknoloji Parkı içinde devasa bir dönme dolap karşımıza çıkıyor. Çalışmıyor. Fotoğraflarını çekiyorum. Karşısındaki küçük bir parkta çiçeklenmiş manolya ağaçları bulunuyor. İçinde dolaşıyor, fotoğraflarımızı çekiyor ve Marina Meydanına geçiyoruz.

Park Caddesi Malaga Endülüs

Eşim Marina Meydanında soluklanırken ben kuzeydeki Park Caddesine (Paseo Parque) geçiyorum. Karşımda Turizm Danışma Ofisi, solumda ise turistleri gezdirmek için sıralanmış faytonlar var. Park Caddesinde doğuya doğru ilerlemeye başlıyorum. İlk gözüme çarpan caddenin her iki tarafında yer alan tropik parklar. Paseo Espana olarak adlandırılan yer Doğa Koruma Alanı olup, 100 yıllık bir parkı temsil ediyor. Muelle Uno olarak adlandırılan Modern Malaga limanının yenilenmesi ve yeniden yapılandırılması sırasında,  parkın ortasından geçen 700 metre uzunluğunda bir etkinlik caddesi oluşturularak Paseo Parque olarak adlandırılmış. Malaga’daki festivallerin düzenlendiği bir cadde olarak biliniyor.

Malaga Endülüs İspanya

Malaga’nın merkezi, özellikle Muelle Uno bölgesi göz alıcı, pitoresk, kartpostallık parklarla doludur. Park Caddesinin güneyinde kalan Doğa Koruma Alanı 100 yıllık olup, tropikal bir botanik parkdır. Paseo del Parque ile Paseo de las Curas (keşişin geçidi) arasına sıkışmış dikdörtgen biçiminde bir parktır. Çevredeki caddelerin koşuşturmacasının ortasında huzurlu ve sakin bir yerdir. Özenle düzenlenmiş bahçeler, tezgâhlar, çeşmeler, iki çocuk parkı ve küçük bir açık hava tiyatrosu barındırmaktadır. Parkın sağında ve solunda bisiklet ve yaya yolları bulunmaktadır.

Park Caddesinin sol tarafında ise Devlet Üniversitesi, İspanya Bankası ve Belediye Sarayı bulunmaktadır. Belediye Sarayı’nı geçer geçmez, uzaydan büyük bir geminin güvertesini andıran Jardines de Pedro Luis Alonso adlı latin tarzlı bir bahçe bulunmaktadır.  6.500 metrekarelik bir alanı kaplayan bu Latin tarzı bahçeler, Hispanik-Müslüman ve Fransız özelliklerini korumaktadır. Renk ve simetri sağlamak için düşük korumalı yataklar, gölge, renk ve havuzlar için portakal ağaçları dikilmiştir.

Malaga Endülüs İspanya

Granada’daki Elhamra Saray bahçelerinden esinlenilmiş havuzu bulunan bahçenin dikkate değer bir özelliği, dünyanın her yerinden getirilmiş olan 75  gül bulunmasıdır. Mimar Guerrero Stachan’ın yaptığı bu tasarım, Park ve Puerta Oscura Jardines (Karanlık Giriş Bahçeleri) arasında akıllı bir geçiş yapar.  Bahçe Alcazaba ve Gibralfaro duvarlarıyla ve Kent Konseyi binasıyla da uyumludur. Malaga’daki az yer ile oluşturulan düzenleme, mimar ile botanikçi arasındaki işbirliğini göstermektedir. 

Üç Güzeller Çeşmesi Malaga Endülüs

Park Caddesinin sonundaki meydanda Fuente de las Tres Gracias olarak adlandırılan ”Üç Güzeller Kaynağı” bulunmaktadır. Fıskiyeli havuzun üzerindeki birinci platformda mermer yontularak oluşturulmuş üç ilham perisi bulunmaktadır. İlham perilerinin ellerinde tarım araçları bulunmakta olup, bereket alogorisi oluşturulmuş. Aklıma Anadolu Kybele kült heykelcikleri geldi.

Üç Güzeller Kaynağı’ndan geri dönerek Marina Meydanında eşimle buluşuyorum. Hedefimiz Malaga Modern Liman çevresini tanımlayan Muelle Uno Dos…Yakın zamana kadar Malaga limanı halka kapalıydı. Son on yılda, Modern Malaga Liman çevresinde özel olarak planlanmış iki proje gerçekleştirilmiş. Biri genişleme diğeri Şehir Limanı planı… Muelle Uno ve Dos… Liman Çevresi-İskele ve Dok-yükleme boşaltma… Muelle Uno 2011’in sonunda açılmış. Muelle Uno Dos, ” Sürprizler Palmiye Bahçesi”, alış veriş merkezleri, müzeleri, yaya ve bisiklet yolları, çocuk eğlence merkezleri ile yerli ve yabancı konuklarını ağırlamaktadır.

Sahil şeridinde 14.000 m2’lik alışveriş ve ticaret merkezi, restoranlar, mağazalar bulunmaktadır. 1000’den fazla otomobilin park edebileceği yer altı otoparklarıyla otopark sorunu çözülmüş.  Her zevke ve bütçeye hitap eden çok sayıda kafeler, barlar ve bir Hint restoranı da dâhil olmak üzere, restoranlar bulunmaktadır. Muelle Uno Malaga, aynı zamanda bir eğlence merkezidir. Gün boyunca masalımsı bir atmosfer, tekneler, devasa boyutlardaki yolcu gemileri ve şehir manzarası keyfi için ideal bir liman kıyısıdır.

Malaga Endülüs İspanya

Sürprizler Palmiye Ağaçları bölgesine girdiğimizde, bir uzay şehrine girişi hatırlatan üstü dalgalı bir pergola kapalı bir bisiklet ve yaya yoluyla karşılaşıyoruz. Paseo del Muelle Dos olarak adlandırdıkları bu uzay bölgesine hayran kaldık. Üstü kapalı alanın dışında yaklaşık 500 civarında palmiye ağaçları, çalılar, diğer bitkiler, yüzlerce farklı tasarımlar, çeşmeler ve uzaya tazelik getirmek için çalışan bir çevre düzenlemesi yapılmış. Kompleksin tamamı çok modern ve şık bir şekilde tasarlanmış. Geçit alanını kaplayan 420 yeni bitki palmiyesi ve bahçeleri oluşturan 7400 ağaç ve tropikal bitkiler var. Bütün alan, üstümüzde gerçeküstü, modern bir duygu uyandırdı.

Üstü kapalı alandan çıkınca kapalı otoparkın bulunduğu bölgeye ulaşıyoruz. Kot düşürülerek kapalı otoparkın yanı sıra, bir U dönüşü ile oluşturulan liman kıyısına bakan onlarca kafe, markalı dükkânlar ve restoranlar yapılmış. Bütün bunların önüne de onlarca palmiye ağacı dikilmiş. Kapalı otoparkın önünde Cafetería Dunkin’ Coffee Málaga, Dunkin Donuts ve dondurma dükkânı, üstünde ise gökkuşağı renkleriyle bezenmiş küb şeklinde Centro Pompidou Malaga olarak bilinen Kültür Merkezi var. Sadece Paris’te bulunan ve ‘ultra-çağdaş sanat merkezi’ olarak nitelendirilen bir müze olan Pompidou Merkezi’nin Malaga’daki Muelle Uno’da bir şubesi küp şeklindeki Kültür Merkezi gözalıcı.

Son 10 yıldır uygulanan özel bir proje, nakliye gemileri ve yolcu gemileri için 11 rıhtım terminali oluşturulmuş. Malaga’nın yeni limanı İspanya’nın en önemli gemi terminal terminallerinden biri haline gelmiş.  Muelle Uno, yerli ve yabancı konukların yapacakları, görecekleri, alacakları ve yemek yiyebilecekleri şeyler için eğlence merkezi haline gelmiş. Modern Malaga Limanı 2011 yılından bu yana halka açılmış.

Malaga Endülüs İspanya

Biz Paseo del Muelle olarak bilinen keyif sahilinde, Malaga Deniz fenerine doğru yürüdük. Bir taraftan da kesemize ve zevkimize uygun bir restoran aradık. Sonunda Akdeniz Mutfağı ürünlerinin olduğu Restorante Toro’da karar kıldık. Tatlandırıcı Menü uygulanıyor. Her yemeğin yanında, servis yapanın takdirine bağlı olarak en uygun şarap sunuluyor. Malaga’daki geleneksel İspanyol tapasları ve yemekleri de sunuluyor. Kaşar peyniri, soğan, mantar, enginar, patates ve fındık kroketleri ile alabalık seçimini yaptık şarap eşliğinde… Palmiye ağaçlarının hâkim olduğu keyif sahilinde yemeğimizi yedikten sonra, yeni keşifler için harekete geçtik…

Share Button