Hotel Melia Marbella Banus

8 Mart 2015 Pazar, Puerto Banus Marbella…

Boşuna denmemiş ‘’Cennet de Cehennem de bu dünyada’’ diye… Endülüs giriş kapısı Malaga şehrinin yaklaşık 70 km güneybatısında bulunan Puerto Banus Marbella, tam da bu deyime uygun Dünya Cennetlerinden biri. RCI sisteminin bir hafta süreyle bize sunduğu bu Cennet Mekânda, Hotel Melia Banus’ daki açık mutfaklı dairemizde sabah kahvaltımızı yaptık, çevreyi tanımak için dışarı çıktık.

Yılda ortalama 5 milyon ziyaretçisi olan Puerto Banus Marbella Costa Del Sol olarak bilinen bölgenin en önemli turizm merkezi…Costa del Sol ya da “Güneş Sahili”, Güney İspanya’nın Akdeniz kıyısında kilometrelerce uzanan bölgeye verilen bir adlandırma. 

Bölgede yılın yaklaşık 300 günü güneşli olup ortalama sıcaklık 25 derece santigrat olarak veriliyor tanıtım broşürlerinde. Endülüs sahilleri tüm dünyada olduğu gibi, tatil köyleri, oteller ve yazlık villalarla dolu. Sitelerinin, konaklama yerlerinin ve evlerin taşıdıkları dış çizgilere bakınca, bunların Araplara ait bir tarz olduğunu anlıyorsunuz. Yaklaşık 650 yıl hüküm sürmüş olan Endülüs Emevi Devleti’nin izleri korunmuş ve turizmin hizmetine sunulmuş.

Sosyoloji bilimi Turizmi, insanların bir toplum içinde birlikte yaşamlarının belirli bir yönünü oluşturan sosyal bir olay olarak kabul ediyor. Bu nedenle seyahatler ve konaklamalar sırasında kurulan ilişkiler farklı sosyal ve kültürel yapılara sahip toplumlar arasında bir etkileşim sağlamaktadır. Bu etkileşim de bilgide, görgüde, gelenekte, kültür yapılarında zamanla değişikliklere neden olmaktadır. Böylelikle olaylara daha evrensel boyutlarda bakılabilmektedir. Empati kurmak kolaylaşmakta, yerel yöneticilerin beyanları daha değişik referans çerçeveleri ile değerlendirilmektedir. Bu düşünceden hareketle biz Akıncı ailesi olarak yerleşik yazlık almak yerine, bir haftalık devre mülk almayı seçtik.

Endülüs İspanya

Endülüs İspanya

Bir Dünya Cenneti olarak tanımladığım Kemer Çamyuva’ da bulunan Simena Villaları’ nda 240 m2 lik bir devre mülk evimiz var. Bir haftalık kullanma hakkımız olan Çamyuva’ daki evimizde üç aile kalabilecek şekilde düzenlenmiş.  Üst katta bulunan birbirinden bağımsız iki daire içinde banyo ve tuvalet bulunmaktadır. Açık mutfağın bulunduğu alt katta da banyo ve tuvaletin yanı sıra televizyon ve çalışma alanları bulunmaktadır. Yılda 300 dolar ödediğimiz bu bir haftalık evimiz RCI sistemine bağlı…

Melia Marbella Banus

Melia Marbella Banus

RCI  sistemi, dünya çapında yapılan devre tatil ve devre mülk değişim organizasyonu olarak karşımıza çıkıyor. RCI Dünyanın en büyük Devre Tatil/Mülk Değişim Sistemidir. Sisteme dâhil olan kişi, dünya üzerindeki RCI üyesi yerlerde, küçük bir değişim ücretleri karşılığında, tatil yapma şansına sahip olur. Tatiller seçilen yerdeki uygunluğa ve kişinin sahip olduğu devrenin RCI değişimi sistemi içindeki değerine göre yapılabilir.

Endülüs İspanya

Endülüs İspanya

Türkiye ve dünyada tesisler üyelerini RCI sistemine en az bir yıllığına kaydolmakta ve uygun bir kayıt ücretlerini ödemekle yükümlüdürler. Eşim, RCI sisteminin bu özelliğinden yararlanarak, evliliğimizin 40. yılının bitmesi şerefine, Endülüs’ün en popüler yeri olan Puerto Banus Marbella’ daki Hotel Melia’ dan bir haftalık açık mutfaklı bir dairenin bize tahsisini sağlamış. Böylelikle, bir hafta süreyle, Puerto Banus Marbella’ da bir devre mülkümüz oldu.

Endülüs İspanya

Endülüs İspanya

7 Mart 2015 Cumartesi günü İstanbul’dan kalkan uçakla önce Malaga’ya sonra da otelin sağladığı transfer aracı Mercedes Benz Vito ile 60 km uzaklıktaki Puerto Banus Marbella’ya, otelimize ulaşıyoruz. Giriş işlemleri tamamlandıktan sonra ben bize tahsis edilen dairemize çıkıyorum. Eşim oteldeki organizasyonları gerçekleştiren Sofia ile tur programlarını ayarlıyor. Sofia daha önce de rezervasyon konusunda çok yardımcı olmuştu. Evimizin balkonu bir taraftan çağlayanlı havuzların bulunduğu, palmiyelerin yükseldiği bir cennet bahçesine bakarken, diğer taraftan da Endülüs’ün sıcak denizlere bakıyordu.

Melia Marbella Banus

Açık mutfağın bulunduğu dairemizde televizyon, yemek ve çalışma masaları, ütü ve ütü masası, mini bar ve buzdolabı, tost makinesi, su ısıtıcısı, ekmek kızartma makinesi ve bir mutfakta bulunması gereken her türlü kap kacak vardı. Her gün havlu ve çarşafların değiştiği bu bir haftalık yeni evimiz bize özgürlük kapılarını açtı. RCI sistemiyle, bir tur şirketine bağlı olmaktan kurtulduk. Endülüs Turizmindeki görülmesi gereken yerleri kendimiz belirleme şansına eriştik. Yeni evimizin bağlı bulunduğu Hotel Melia yönetimi de bize çok yardımcı oldu.

Kendilerine teşekkür etmem gerekiyor. Turizmi, sadece ekonomik bir olay olarak görmemek gerekiyor. Aksine sosyal, kültürel, coğrafi, siyasal yönleri de olan bir hareket… Toplumu ve sosyal yapıyı etkisi altına alan ulusal ve uluslar arası platformdaki bir hareket olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle sosyal ve kültürel yapıyı etkilemesi açısından ekonomik olmayan özelliklerinin değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Turizmin en önemli özelliği, kültürlerle olan vazgeçilmez köprüleridir. Turist fantezileri, kişiyi egzotik yerlerdeki çeşitli sosyal rolleri tanımlamaya iter. Turizm kısa dönemli fantezi rolleri oynama adına empatiyi /duygudaşlığı  geliştirir.

Melia Marbella Banus

Melia Marbella Banus

Turizm kültürleri müzeye koyma eğilimindedir. Kültürel bir olgu olarak farklı, ilginç ve yerel tanımlar ortaya çıkar. Turizm otantik yerel kültürlerin araştırılmasıdır aslında… Eşimle ben de bu düşünceden hareketle, Marbella çevresinde ulaşabileceğimiz Ronda, Sevilla ve Cordoba gibi Endülüs kentlerini seçtik. Bu kentlerin antik ya da eski bölgelerini gezerek, fotoğraflayarak yerel kültürlerini anlamaya çalıştık. Bilgi dağarcığımız genişledi ve empati kurma yeteneğimiz arttı. Özellikle emekli olan arkadaşların, promosyon olarak tanımlanan özendirme turları ve uçuşlarından yararlanabileceklerini hatırlatmak isterim.

Endülüs İspanya

Melia Marbella Banus

İnterneti ve akıllı telefonları çok iyi kullanan bazı genç arkadaşların, THY ile İstanbul-Malaga Endülüs, gidiş geliş için 240 TL ödediklerini bilmek yararlı olur diye düşünüyorum. En az altı ay öncesinden özendirmeli havayolları uçuşlarını izlemek ve biletlerini almak turizmi ucuzlatmaktadır. RCI değişim sistemiyle, dünyadaki bütün evler bizimdir… Arkadaşlarımın yararlanabileceği düşüncesiyle, özellikle Kemer Çamyuva ve Puerto Banus Marbella’daki evlerimiz kavramlarını kullandım.  Endülüs’teki izlenimlerimi anlatmaya devam edeceğim.

Melia Marbella Banus

Melia Marbella Banus

Puerto Banus Marbella

Puerto Banus Marbella

Puerto Banus Marbella

Puerto Banus Marbella

Share Button