Villeneuve Loubet-Nice Fransa

4 Haziran 2016 Cumartesi, Nice…

Saat 16,00…Fransa Rivierası olarak bilinen Cote D’Azur’un tam ortasında bulunan Villeneuve Loubet’teyiz. Sabah saat 05,30 da İstanbul Göktürk’ten başlayan yolculuğumuz biraz sorunlu gerçekleşti. Nice Hava alanı çıkışındaki Nice-Villeneuve Loubet yolunda 200 numaralı otobüs yerine 500 numaralı otobüse binince oldukça maceralı bir yolculuk oldu, yaklaşık 4 saat zaman kaybettik. 

Cote D’Azur Villeneuve Loubet

Konaklama yerimizin içinde bulunduğu bölge olan Cote D’Azur Fransız Rivierası olarak biliniyor. Güney Fransa’da; başta Nice olmak üzere San Tropez, Cannes, Antibes, Milleneuve-Loubet, Eze, ,Monte Carlo, Monaco, Menton, Grasse ve Gourdon gibi turistik kentlerin bütününü içine alan bölgeye Cote D’Azur denmiş bir Fransız şairin bu adla yazdığı kitabına atfen. Fransız Rivierası olarak biliniyor. Cote D’Azur’a etimolojik olarak baktığımızda ise “mavi kıyılar” anlamına gelen bu bölge, Güney Fransa kıyılarına verilen isim olarak karşımıza çıkıyor. San Tropez’den başlayıp, İtalya sınırındaki Menton’a kadar uzanıyor.

Eşimle birlikte geçen yıl, 23 Mayıs 2015 Cumartesi günü de gelmiştik Nice’in 18 km batısındaki Villeneuve Loubet’e. Bu yıl olduğu gibi geçen yıl da konaklama yerimiz Dünya çapında yapılan devre tatil ve devre mülk değişim organizasyonu olan RCI kanalıyla rezerve edilmişti. RCI organizasyonu aracılığıyla, Dünya’nın hemen her yerinde, bir haftalık Devre Tatil Evi’ne sahibiz. Geçen yılki konaklama yerimiz Milleneuve-Loubet kasabasındaki Hotel Syracuse’de bulunuyordu. Bu yılki konaklama yerimiz ise Inter Hotel Sea Side Park’ta açık mutfaklı, üç kişinin rahatlıkla kalabileceği bağımsız bir daire…

Villeneuve-Loubet’te en önemli ve dikkat çekici yapılar, Baıe-des-Agnes Marina ve Marina çevresinde yapılandırılmış olan devasa yapılardı. Antik Babil’in Asma Bahçelerini katlayacak boyutlardaki bu yapılar uzaktan Akdeniz’in kıyısında dalgalanan beyaz yelkenler gibi görünüyor. Villeneuve-Loubet’te Marinanın hemen önünde yer alan bu yapılar Appartement Marina Baie des Anges olarak biliniyor. Google Earth’ta gördüğüm bu yapılara önce inanamamıştım. Babil’in Asma Bahçelerini çağrıştıran bu devasa yapılar, kendine özgün tasarımı ve eşsiz mimarisi ile 20. Yüzyılın kültürel mirası olarak etiketlenmiş.

Cote D'Azur

Cote D’Azur

Bu yapıların bulunduğu liman ‘’Melekler Koyu’’ olarak biliniyor. Efsaneye göre, Cennetten kovulan Adem ile Havva için melekler Dünyada bir Cennet aramışlar. Sonunda Baıe-des-Agnes olarak bilinen Cote D’Azur’daki bu Cennet koya Adem ile Havva, yı getirmişler. Diğer taraftan, marinayı tanımlayan sözcüklerin kökenini araştırdığımda,  Baıe-des-Agnes sözcüklerinin ‘’Defne ağaçları arasında’’ ya da ‘’Defne ağaçları yanında’’ anlamlarını taşıdığını öğreniyoruz. Bilindiği gibi defne ve defne yaprakları barışı simgelemektedir.  Ayrıca Adem ile Havva’nın bulunduğu Cenneti çağrıştırmaktadır. Bu Cennet Koy ve içinde bulunduğu Cote D’Azur bizi sarıp, sarmalamış olmalı ki eşim 4 Haziran-11 Haziran 2016 tarihleri arasında tekrar yer ayırtmıştı. 

Cote D'Azur

Cote D'Azur

Baıe des Agnes

Konaklama yerimizle ilgili olarak ‘’Loubet’te yer alan Inter Hotel Sea Side Park, plajlara sadece 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Deniz manzarası sunan bir terasa sahip açık yüzme havuzu ve bir fitness salonu bulunmaktadır.’’ Bilgisini edinmiştik daha önce. Penceresi olmayan 2 kişilik karyolası olan bir yatak odası, banyo ve lavabonun olduğu bir mekân, havalandırmanın olmadığı bir tuvalet, açık mutfağın olduğu bir salon ve ormana bakan oldukça büyük bir balkonu vardı odamızın.

Cote D'Azur

İnter Hotel Sea Side Park Cote D’Azur

Yerleştikten sonra çevreyi keşfe çıktık. Baie des Agnes Marina ve çevresini dolaştıktan sonra, geçen yıl konakladığımız Best Western Hotel Syracuse’a uğradık. Geçen yılki turlarda çok memnun kaldığımız rehber Alex’i sorduk. Bizi tanıyan resepsiyon görevlisi yardımcı oldu, Alex ile bağlantı kurdu ve 6 Haziran 2016 Pazartesi günü için randevu aldı. Kişi başı 85 Euro ödeyeceğimiz bu turda Grasse, Gourdon, Tourrettes-sur-Loup ve Saint Paul de Vence ve lavanta tarlaları görülecekti.

Tur rezervasyonu ayarlandıktan sonra, geçen yıldan bildiğimiz süpermarket olan Geant Casino’da alış-veriş yaparak otelimize döndük. Çabucak hazırlanan akşam yemeğinden sonra, balkonda şarabımızı yudumlayarak günün yorgunluğunu çıkardık. Oldukça maceralı geçen birinci günümüzü böylece sonlandırdık.

Cote D'Azur

Cote D’Azur

Cote D'Azur

Cote D’Azur

Share Button