Cote Azur da bir Melekler Koyu Villeneuve Lobut

                                                     23 Mayıs 2015 Cumartesi, Villeneuve Loubet Nice…

Civcivler yumurtalarının kabuklarını kırıp, dışarı çıkarak yeni bir yaşama başlarlar ya… Biz de, eşimle birlikte, bizi saran kabukları kırdık. Kalabalık turlarla seyahat etmek yerine, önceden beğendiğimiz ve mutlaka görülmesi gereken bölgeleri, karı koca olarak gezmeye karar verdik. Bu kez Güney Fransa’nın Cote D’Azur bölgesini görmek istedik. Güney Fransa’da; başta Nice olmak üzere Cannes, Antibes, Villeneuve-Loubet, Eze, ,Monte Carlo, Monaco, Menton, Grasse ve Gourdon gibi turistik kentlerin bütününü içine alan bölgeye, bir Fransız şairin bu adla yazdığı kitabına atfen, Cote D’Azur ya da Fransız Rivierası denmiş.

user comment

Le Loubet Marina Cote D'Azur

Le Loubet Marina Cote D’Azur

Tam adı ‘’Provence-alpes-cote d’azur’’ olan Cote D’Azur Fransa’nın ünlü bölgelerinden biridir. Kıyı şeridi jet sosyetenin uğrak yerlerinden biri olup, iç bölgelerinde harika üzüm bölgeleriyle antik köy ve kasabalar vardır. Grasse ve Gourdon çevresinde, Alp Dağları eteklerinde lavanta, yasemin ve gül tarlaları oluşturulmuş. Buraları dünyanın parfüm üretim merkezleri olmuş. Görülmeye değer yerler olduğunu öğreniyoruz sonraki günlerde ve özel turlar düzenliyoruz.

Cote D’Azur’a etimolojik olarak baktığımızda ise Güney Fransa kıyılarına verilen isim “Mavi Kıyılar”  olarak karşımıza çıktı. İspanya’nın Cebelitarık Boğazı sınırından başlayıp, Menton Kasabası ile İtalya’nın çizmesine kadar uzanıyor. Biz bu Mavi Kıyıların tam ortasında, Villeneuve-Loubet kasabasındayız.Cote D’Azur bölgesindeki bu konaklama yerimizi ise Dünya çapında yapılan devre tatil ve devre mülk değişim organizasyonu olan RCI kanalıyla rezerve etmiştik. Cote D’Azur’daki bir haftalık evimiz olarak tanımladığımız iki kişilik konaklama yerimiz, Nice Havaalanı ile Antibes’in tam orta noktasında, Villeneuve-Loubet kasabasındaki Hotel Syracuse’de bulunuyor. Konutumuzun balkonu otelin müşteri kabul bölümü ile denize bakıyor. Önümüzde, 100-150 metre ileride Akdeniz ve plajları, batı tarafımızda ise 200-250 metre uzaklıkta Baıe-des-Agnes Marina bulunuyor. Çevremizde, yaklaşık 500 metre yarıçaplı bir alanda süpermarketler, eczaneler, cafeler var. Yaklaşık 100 metre uzaklıktaki sahilde ücretsiz ve büyük şemsiyeler bulunuyor. Deniz kıyısı genelde dökme çakıl taşlı olup, çabuk derinleşiyor. Kıyıları açık deniz dalgalarından korumak için dökme çakıl taşı uygulaması yapılmış.

Le Loubet Marina Cote D’Azur

Diğer taraftan, marinayı tanımlayan sözcüklerin kökenini araştırdığım. Baıe-des-Agnes sözcüklerinin ‘’Defne ağaçları arasında’’ ya da ‘’Defne ağaçları yanında’’ anlamlarını taşıdığını da öğrendim. Bilindiği gibi defne ve defneyaprakları barışı ve başlangıçta Âdem ile Havva’nın bulunduğu Cenneti çağrıştırmaktadır. Bu cennet mekândaki Marina çevresinde Antik Babil’in Asma Bahçelerini katlayacak boyutlarda, Akdeniz’in kıyısında dalgalanan beyaz yelkenler gibi, devasa boyutlarda apartmanlar var. Marina’nın kıyılarında yer alan Appartement Marina Baie des Angesi’nin, kendi yemeklerinizi hazırlayabileceğiniz konaklama birimleri ile hizmet vermekte olduğunu öğreniyoruz.

Le Loubet Marina Cote D’Azur

Seyahatimiz öncesinde Google Earth’ta gördüğüm Villeneuve-Loubet’teki bu devasa yapılara inanamamıştım. Bu yapılar kendine özgün tasarımı ve eşsiz mimarisi ile 20. Yüzyılın kültürel mirası olarak etiketlenmiş. Bu yapıların bulunduğu liman ‘’Melekler Koyu’’ olarak biliniyor. Efsaneye göre, Cennetten kovulan Âdem ile Havva için melekler Dünyada bir Cennet aramışlar. Sonunda Baıe-des-Agnes olarak bilinen Cote D’Azur’daki bu Cennet koya Âdem ile Havva, yı getirilmişler. Adını da Melekler Koyu olarak tanımlamışlar.

Le Loubet Marina Cote D’Azur

Hotel Best Western Syracuse’de bulunan İki kişilik açık mutfaklı odamız, bir konutta bulunması gereken bütün donanıma sahipti. Açık mutfağında iki kişi için gerekli her şey vardı. Baıe- des- Agnes olarak bilinen Marina’nın 8 km doğusunda Nice Havaalanı, 18 km doğusunda Cote D’Azur’un merkezi sayılan Nice yer alırken, 8 km batısında Antibes ve 20 km batısında Cannes yer alıyordu.

Le Loubet Marina Cote D'Azur

Le Loubet Marina Cote D’Azur

23 Mayıs 2015 Cumartesi günü İstanbul Sabiha Gökçen’den saat 09.45’ te Pegasus Havayolları ile havalanmıştık. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuktan sonra da Nice Havaalanı’na iniş yapmıştık. Gümrük ve pasaport kontrollerinden sonra, saat 12.30’da hava alanından çıktığımızda, önceden rezervasyonunu yaptırdığımız Mercedes marka 7 kişilik bir transfer aracının sürücüsü elindeki Madam-Mösyö Akıncı yazan levha ile bizi bekliyordu. Eşimin bavulunu alarak bize yol gösterdi, transfer aracına bindirdi ve A8 paralı yoldan 15 dakikalık bir sürede bizi konaklama yerimize götürdü. 8 km’lik yolculuk için 50 Euro ödemiştik. Oysa ülkemizdeki Havaş gibi çalışan ve kişi başı 10 Euro karşılığında dış hatlar terminalinden transfer yapan 250 nolu otobüsler çalışmaktaydı. Bölgeyi tanımadığımız için gidişte bu yöntemi seçmiştik. Dönüşte özel transfer aracı yerine 250 nolu otobüsü kullanarak, 20 Euro karşılığında, Nice Havaalanı’na ulaştık.

Le Loubet Marina Cote D'Azur

Le Loubet Marina Cote D’Azur

Villeneuve-Loubet demiryolu, havaalanı ve otoyol ayrıcalığına sahip bir kasaba. Cote D’Azur’da ulaşım araçları mükemmel çalışıyor. İspanya sınırından İtalya sınırına kadar, her 35 dakikada bir tren gidiyor. Biz bulunduğumuz yerden, İtalya sınırındaki Menton kentine trenle bir buçuk saatte gittik. Üstelik gidiş ve dönüş için kişi başı 12 Euro ödeyerek. Sonuç olarak, yedi gece sekiz gün kaldığımız bu iki kişilik evimiz bize Cote D’Azur’un bütün kapılarını açtı. Gerek özel tur kiralayarak, gerekse toplu taşım otobüsleri ve trenden yararlanarak eşimle bütün bölgeyi gezdik.

Cote D’Azur’da gezdiğimiz yerlerle ilgili izlenimlerimizi bir yazı dizisi halinde yayınlayarak, bu bölgeleri gezmek isteyenlere rehberlik yapmaya çalışacağım.

Share Button