Ege deki Saklı Cennet Göcek

Türkiye‘de Mavi Yolculuk  denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biridir Göcek.

Fethiye Körfezi’nin içerisinde, doyumsuz masmavi denizi ile yemyeşil orman dokusunun bütünleştiği, şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin buluşma noktasıdır Göcek.

Bu koylardan birine demirleyen bir tur teknesindeyseniz doğa, yıldızlar ve sadece siz oluyorsunuz. Kaldığınız koy sizin oluyor.

Bundan daha büyük bir zenginlik yok demişti teknesine konuk olduğumuz  arkadaşımız. İnsanlar arınmak ve doğa ile bütünleşmek için buralara geliyor. Demişti…

Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne bağlı bir mahalle konumunda olan Göcek, Dalaman Havalimanı’na 25 dakika uzaklıkta, doğanın ve mavinin içinde, 6 bin 500 nüfuslu küçücük bir cennet…

Göcek, geçmişte Likya uygarlığının gelişmiş iki kenti olan Telmessos (Fethiye) ve Kaunos (Dalyan) arasında kalmış bir Likya yerleşimidir.

Lidyalıların yaşadığı bir kent olması nedeniyle tarihi açıdan da büyük öneme sahiptir.

Türkiye’de ve dünyada ekonomik olarak üst düzey sporcuların, ünlülerin ziyaret ettiği, tatilini yaptığı çok özel bir yerdir Göcek…

Doğası, denizi, sakinliği, el değmemiş koyları Göcek’i cazibe merkezi haline getiriyor.

Fethiye’nin 30 km kuzeybatısında, Fethiye Körfezi’nin en korunaklı limanlarından biri olan Göcek; Alaçatı, Bodrum gibi popüler turizm merkezlerinin aksine tüketim kültürünün daha az uğradığı, benzer bir tatilci kitlesinin yıllardır düzenli olarak gidip geldiği bir tatil merkez olarak biliniyor.

 

9 Haziran 2019 Pazar, Göcek Muğla…

Dün, kendi türünde Dalaman’ daki ilk tesis olan Club Onat Garden Tatil Köyü’ne geldik.Fethiye koyları ve bölgedeki antik kentler için ideal bir konumda bu tatil köyü.

RCI, dünya çapında yapılan devre tatil ve devre mülk değişim organizasyonu kanalıyla bir haftalık rezervasyon yaptırmıştık.

Yemyeşil doğası ve eşsiz mimari yapısıyla Dalaman’ ı merkez alarak, tarihi ve turistik bir tatil çevresi yaratmayı hedeflemiş olan Club Onat Garden tam da aradığımız bir yer olarak karşımıza çıktı.

Tatil Köyü yüzme havuzları, sosyal aktivite alanları ve etrafını çeviren güzel manzarasıyla beğenimizi kazandı.

Açık mutfaklı butik dairemizi de çok beğendik. Tatil köyü dışına çıkmadıkça, kendin pişir kendin ye uygulamasının yanı sıra kesemize uygun restoranlarından da yararlanmak mümkün…

Sabah kahvaltımızı konakladığımız Club Onat Garden ‘da yaptıktan sonra yaklaşık 13 km doğudaki Göcek’e hareket ediyoruz.

Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne bağlı bir mahalle konumunda olan Göcek’le ilk tanışmamız 1999 yıllarına kadar gitmektedir. Bir arkadaşımızın teknesi ile üç dört gün günlük bir mavi tura çıkarak, her biri cennetten birer köşe olan Fethiye koylarını gezmiştik.

Ölüdeniz, Marmaris, Turunç, Kabak ve Göcek’ten sonra Cennet Koy ‘da demir atmıştık bir gece. Yaklaşık 20 yıl sonra, bu kez karayoluyla Göcek’teyiz…

Göcek merkezinde bulduğumuz bir otoparka arabamızı bıraktıktan sonra Göcek sahiline iniyoruz. Sahilden denize baktığımızda Yat turizminin başkenti olduğunu çoktan ilan etmiş bir görüntü karşımıza çıkıyordu.

Günübirlik turlar için teknelere yerleşenler, özel yatlarına nevale götürenler, limandan ayrılmak için iplerini çekenler renkli bir görüntü oluşturuyordu.  

Manolya ve palmiye ağaçlarının yanı sıra beyaz, pembe ve fuşya rengi begonviller arasında salınarak yürüyoruz. Rastladığımız büfeden birer külah dondurma alarak keyfimizi taçlandırıyoruz.

Muhteşem yatların demirlediği, yat turizminin alabildiğine gelişmiş olduğu Göcek’ten, aklımdan bir türlü çıkmayan, Kekova’ya tur olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Yaklaştığım tur yatlarından birinde görevli ile sohbeti koyulaştırıyorum. Anlatıyor Göcek neden yat turizminin başkenti olduğunu…

Göcek özellikle sessizliği ve doğallığı ile diğer tatil bölgelerinden çok farklıdır. Toros dağlarını Akdeniz’de son bulduğu bölgede bulunmasından dolayı çok fazla adaya sahiptir.

Göcek denizinin doğal dalga kıranları sayesinde denizin bir havuz gibi güvenli olması denize ilk açılan yelkencilerin yaşayabilecekleri tüm zorlukları bertaraf etmektedir.

Ada ve koylarının doğal zenginlikleri ile dünya üzerinde büyük bir öneme sahiptir. Mavi yolculukta ilk durak olan Göcek ‘te gerek yelkenli gerek motoryat gibi tüm teknelere ev sahipliği yapan altı adet marinası vardır.

Göcek dünya üzerinde benzersiz koyları, adaları, sakinliği ve turizm hassasiyeti ile tüm misafirleri hayran bırakıyor. Hava, deniz ve kara yolu ile kolay ulaşımı ardından kendinizi huzur dolu bu tatil beldesinde bulacaksınız.

Tertemiz Akdeniz suları, yemyeşil çam ormanları ve plajları ile saklı bir cennet olarak kabul edilen, Göcek koyları ve adalar, Göcek’i deniz tutkunları için vazgeçilmez bir rota haline getirmiştir. 

Yerli, yabancı tüm turistlere hizmet verecek kapasitede kaliteli konaklama birimleri, günübirlik tekne turu hizmeti veren eğlenceli sahili, yakın mesafedeki bi çok plaj ve koyu ile tatilciler için birçok alternatif sunmaktadır.

Göcek’in olmazsa olmazları arasında 12 ada turları ilk sıralarda yer almakta ve sizler mavi suların tadını çıkarmak isterseniz her gün bu adalar ve koylara günlük seferler düzenlenmektedir. Özel yapım ahşap teknelerle çıkacağınız bu turlar yaklaşık 9 saat sürmektedir.

Ne var ki tek başına Kekova turu bulunmamaktadır. En iyisi, arabanız varsa Üçağız Beldesine gidin. Kekova Üçağız Beldesinin tam karşısındadır.

Yeterli bilgiyi aldığım yat görevlisine teşekkür ettikten sonra, sahilin sonlarında ve uzun bir iskele ile denizin içine girmiş olan Delmarinn Cafe Bar’da soluklanmak için oturuyoruz.  

İskelenin iki tarafında da beyaz, pembe ve fuşya rengi begonviller var. Göcek Koyu, koyda demirlemiş olan yatlar ve çevremizdeki begonviller muhteşem bir görsel oluşturuyor.

Çevremizdeki muhteşem görsele kendimizi kaptırmışken zamanın nasıl geçtiğini farkına bile varmadık. Eşim kıyıdaki restoranlardan birinin önüne oturup nefeslenirken ben de sahilin arka sokaklarını keşfetmek istedim.

Rengarenk begonvillerin süslediği tertemiz arka sokağın iki tarafında, en fazla iki katlı yapılar yer alıyordu. Doku bozulmamıştı. Öyle sanıyorum ki kara ulaşımının çok zor olduğu Göcek’te talana fırsat verilmemişti…

Share Button