Taksim Cumhuriyet Meydanı İstanbul

 

İstiklal caddesi (42)

Meydanlar, kentin karakterini yansıtan simgesel alanlardır. Öyle ki,yerel yönetimlerin kentsel politikalarına da bağlı olarak, sosyal canlılığın ve aktivitelerin odak noktalarıdır. Bir başka deyişle, kentin kalbi, biraz da bu meydanlarda atar.

Cumhuriyetin kurulmasından önce, Osmanlı İmparatorluğu döneminde; idari ve dini yapıların gölgesindeki Sultanahmet ve Beyazıt Meydanları, İstanbul’un iki önemli kentsel meydanıydı. Cumhuriyet kurulduktan sonra; İstanbul’un yeni meydanı, kentin yeni yerleşim bölgesindeki Taksim Cumhuriyet Meydanı olmuştur.Taksim Cumhuriyet Meydanı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesi sınırları içinde yer alır. Kentin en ünlü ve en işlevsel meydanıdır.

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Adını,eskiden, Galata ve Beyoğlu suyunun taksim edildiği ”Maksem” den almıştır.Taksim’e ismini veren ve ”Pera” ile çevresini oluşturan Beyoğlu, Galata, Karaköy’ün su ihtiyacını karşılamak üzere yapılan su deposu ”Maksen”, günümüzde, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi adı altında kapılarını sanatseverlere açmıştır. Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde yer alan Taksim Cumhuriyet Meydanı, başlangıçta, bu günkü sınırlarına göre, oldukça küçük bir alanda hayata geçirilmişti.Kuzeyinde Tarlabaşı Bulvarı, doğusunda Anıt caddesi, güneyinde İstiklal Caddesi ve batısında”Maksem” su taksim binaları ile sınırlanmıştı.

Zamanla sınırları genişlemiş. Doğuya ve kuzeye doğru; İETT Taksim peronları, Taksim Metro İstasyonu ve Taksim gezinti Parkı da alana katılmış.İstiklal caddesi başlangıç noktası seçilirse; caddenin girişinde Taksim Mescidi yer alırken, doğuya yöneldiğinizde Sıraselviler Caddesi karşınıza çıkar. Bu  caddeye girerek biraz yürürseniz, sağ kolda Rum Ortodoks kilisesinin yer aldığını görürsünüz.  Sıraselviler caddesine girmez de doğuya doğru yürümeye devam ederseniz, The Marmara Oteli karşılaşırsınız.

Soluklanmak isterseniz, otelin girişinde yer alan kafe ve restorantta mola verip, kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Önünüzde metro istasyon bölgesi ile İETT  Taksim peronlarıyla, arkasında Taksim Gezinti parkı yer alır. Sağ tarafta ise Atatürk Kültür Merkezi hayalete dönüşmüş olarak, yıkılmayı ya da yeniden düzenlenmeyi beklemektedir.İETT peronlarının önündeki cadde, Tak-ı Zafer Caddesidir. Batıya doğru gidilirse, Tarlabaşı Bulvarına ulaşılır. Bulvardan; doğuya yönelirseniz, Osmanbey ve Şişli semtlerine ulaşırken, batıya yönelirseniz  Şişhane ve Haliç’teki Atatürk köprüsüne ulaşırsınız.

İstiklal caddesi (44)İstiklal caddesi (46)

Eski Cumhuriyet Meydanının ortasındaki Cumhuriyet Anıtı ve çevresi, günümüzde, tören yeri olarak kullanılıyor ve toplulukların buluşma yeri işlevini üstleniyor. Meydanın İstiklal Caddesi başlangıcında,Tünel’e kadar giden, nöstaljik tramvay çalışıyor. Tek vagonlu nostaljik tramvay, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor ve her zaman, tam kapasite ile seferlerini sürdürüyor.Taksim  Cumhuriyet Meydanının simgesi haline gelen Cumhuriyet Anıtı, İtalyan heykeltraş Pietro Cananico’ya yaptırılmış ve 1928 yılında da şu andaki yerine  yerleştirilmiştir.

Dairesel bir alanın ortasına dikilen anıtta, iki  yüzünde de bronz figürlerin yer aldığı geleneksel mimari kullanılmış.  11 metre yüksekliğindeki anıtın kaidesinde pembe trentino ve yeşil suza mermerleri kullanılmış. Anıtın bir yüzü Cumhuriyet Türkiye’sini, karşıt yüzü de Kurtuluş Savaşını simgelemektedir. Cumhuriyet Türkiye’sinin simgelendiği yüzünde; Mustafa Kemal Atatürk ile sağında İsmet İnönü, solunda Fevzi Çakmak yer alırken, arkalarında yurttaşlar ve iki Rus generali yer almaktadır. Kurtuluş Savaşının betimlendiği yüzünde ise Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte, Kurtuluş Savaşını birlikte yürüttüğü yurttaşlar, kadınlarımız ve  kağnıları yer almaktadır. Anıtın yan yüzlerinde ise birer asker ve taşıdıkları bayrak ve sancaklar yer almaktadır.

Share Button
2866 cevaplar

Yorumlar kapalı.